Zgodnie z przepisami Ustawy o zawodzie tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego zawód ten może wykonywać osoba, ktÃ" />

Zgodnie z przepisami Ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego zawód ten może wykonywać osoba, która:

  • ma obywatelstwo polskie albo obywatelstwo jednego z paÅ„stw czÅ‚onkowskich Unii Europejskiej, paÅ„stw czÅ‚onkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub, na zasadach wzajemnoÅ›ci, obywatelstwo innego paÅ„stwa;
  • zna jÄ™zyk polski;
  • ma peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych;
  • nie byÅ‚a karana za przestÄ™pstwo umyÅ›lne, przestÄ™pstwo skarbowe lub za nieumyÅ›lne przestÄ™pstwo przeciwko bezpieczeÅ„stwu obrotu gospodarczego;
  • ukoÅ„czyÅ‚a magisterskie studia wyższe na kierunku filologia lub ukoÅ„czyÅ‚a magisterskie studia wyższe na innym kierunku i studia podyplomowe w zakresie tÅ‚umaczenia, odpowiednie dla danego jÄ™zyka;
  • zÅ‚ożyÅ‚a z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejÄ™tnoÅ›ci tÅ‚umaczenia z jÄ™zyka polskiego na jÄ™zyk obcy oraz z jÄ™zyka obcego na jÄ™zyk polski.

Ustawa nie przewiduje możliwości zwolnienia kandydatów z egzaminu lub odstąpienia od wymogu posiadania odpowiedniego wykształcenia. Powyższe dotyczy również osób, które uzyskały uprawnienia tłumacza przysięgłego w innych państwach.

Zasady przeprowadzenia egzaminu okreÅ›lone sÄ… w rozporzÄ…dzeniu Ministra SprawiedliwoÅ›ci z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania egzaminu na tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego (Dz.U. Nr 15, poz. 129).

Przed przystÄ…pieniem do egzaminu nie jest konieczne przedstawienie dowodu speÅ‚niania wszystkich pozostaÅ‚ych warunków okreÅ›lonych w art. 2 ust. 1 Ustawy o zawodzie tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego. Jest zatem możliwe, że kandydat najpierw zda egzamin, a dopiero później uzupeÅ‚ni wyksztaÅ‚cenie czy też uzyska odpowiednie obywatelstwo. Należy jednak pamiÄ™tać, iż wpis na listÄ™ tÅ‚umaczy przysiÄ™gÅ‚ych – a tym samym uzyskanie prawa do wykonywania zawodu tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego – nastÄ…pi dopiero po przedstawieniu dowodu speÅ‚niania wszystkich wymaganych warunków Å‚Ä…cznie.

Zamiar przystąpienia do egzaminu na tłumacza przysięgłego należy zgłaszać pisemnie na poniższy adres:

Ministerstwo Sprawiedliwości
Departament Organizacyjny
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa
skr. poczt. 33

Przewodniczący Komisji powiadamia kandydata na tłumacza przysięgłego o terminie i miejscu egzaminu nie później niż na 21 dni przed dniem egzaminu.

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń