30 września w Warszawie rozpoczął się XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, wyjątkowe święto dla wszystkich wielbicieli muzyki tego kom" />

30 września w Warszawie rozpoczął się XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, wyjątkowe święto dla wszystkich wielbicieli muzyki tego kompozytora. Tym razem konkurs ma szczególnie uroczystą oprawę, gdyż odbywa się w Roku Chopinowskim, obchodzonym na pamiątkę 200. rocznicy urodzin Chopina, ale i bez tego dodatkowego waloru byłby wielkim wydarzeniem.

Konkurs Chopinowski, organizowany co pięć lat w Warszawie, to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. To także jeden z nielicznych konkursów monograficznych, poświęconych w całości jednemu kompozytorowi. Jego ranga jest tak wysoka, że wygrana niemal zawsze stanowi dla młodego pianisty przepustkę do błyskotliwej kariery i otwiera drzwi najważniejszych sal koncertowych całego świata. To właśnie tutaj, w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie, rozpoczęła się kariera Krystiana Zimermana, Marthy Argerich, Maurizio Polliniego, Haliny Czerny-Stefańskiej, a pięć lat temu objawił się fenomenalny talent Rafała Blechacza.

Jak będzie tym razem? Czy znowu zachwycimy się jakimś artystą fortepianu tak, jak zachwycaliśmy się pięć lat temu występami 20-letniego chłopaka z Nakła? Czy znowu czeka nas jakiś skandal, tak jak w roku 1980, kiedy skrajne emocje wywoływał w Warszawie Ivo Pogorelić? Ten młody pianista z Jugosławii zaproponował wtedy tak całkowicie nowatorską interpretację muzyki Chopina, że dwoje jurorów zrezygnowało z pracy w jury – jeden w proteście przeciwko dopuszczeniu Pogorelicia do drugiego etapu, a drugi (właściwie druga, bo była to słynna Martha Argerich) w proteście przeciwko niedopuszczeniu go do finału. Wszystkiego dowiemy się już za trzy tygodnie.

Przyznam, że jako zagorzałej wielbicielce muzyki Fryderyka Chopina zdarza mi się raz na pięć lat w październiku trochę żałować, że mieszkam w Krakowie, a nie w Warszawie… Ale na szczęście mijający rok obfitował w tak wiele wydarzeń związanych z Chopinem, że miejsce zamieszkania nie miało już takiego znaczenia. Również nasze biuro miało zaszczyt i przyjemność w nich uczestniczyć. W 2010 r. przetłumaczyliśmy prawie 4000 stron tekstów dotyczących naszego genialnego kompozytora! Tłumaczyliśmy książki o Chopinie oraz inne materiały na temat jego życia i twórczości w sumie na siedem języków: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski, hiszpański i japoński.

Cieszymy się i jesteśmy dumni, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do obchodów Roku Chopinowskiego, a wszystkim uczestnikom rozpoczynającego się w Warszawie XVI Konkursu Chopinowskiego życzymy, aby oczarowali i zachwycili publiczność i jurorów tak, jak czarował i zachwycał swą grą sam Fryderyk Chopin.

ED

XVI Konkurs Chopinowski rozpoczęty

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń