Szukaj

Posty RSS

Komentarze RSS

 

Jak obchodzony jest Sylwester na świecie?

gru 30

Święta już za nami, teraz przyszedł czas na gorączkowe przygotowania do Sylwestrowej Nocy. Przywitanie Nowego Roku dla niektórych wiąże się z szampańską zabawą na balu, spotkaniu ze znajomymi, zaś niektórzy wolą spędzać ten dzień w domowym zaciszu.  A jak obchodzony jest Sylwester w innych krajach? Brazylijczycy zanim zaczną huczną zabawę na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro składają ofiary bogini morza Yemanji – dzień przed Sylwestrem wypuszczają na morze łodzie wypełnione podarkami dla bogini oraz białe kwiaty. Kolor biały obowiązuje również w noc sylwestrową – Brazylijczycy zakładają białe ubrania, ponieważ wierzą, iż przynosi to szczęście.

Włosi natomiast stawiają na czerwień – a dokładniej, na czerwoną bieliznę. Ma to przynieść szczęście, przede wszystkim w miłości i w znalezeniu drugiej połówki. Włosi tuż przed północą zajadają się również soczewicą, to z kolei symbolizuje obfitość i dobrobyt w nadchodzącym roku.

Inne potrawy, które zapewniają dobrobyt i długowieczność to np. makaron gryczany toshikoshi-soba, który Japończycy spożywają podczas kolacji sylwestrowej. Dla Japończyków ważne jest, aby przed końcem roku zakończyć sprawy, oddać długi, pogodzić się ze skłóconymi przyjaciółmi lub rodziną i posprzątać mieszkanie. O północy w Japonii można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów – liczba ta symbolizuje 108 pokus w ludzkim umyśle – uderzenia mają uwolnić ludzi od złych mocy oraz przywitać Nowy Rok.

Przenieśmy się do Ekwadoru, gdzie ulice w Sylwestrową Noc są wypełnione sztucznymi kukłami, które symbolizują wydarzenia z poprzedniego roku lub mają odwzorować wygląd m.in. polityków. Kiedy wybija północ, kukły są podpalane – ma to symbolizować pożegnanie się ze starym rokiem i wkroczeniem w nowy. Nieco spokojniej i skromniej obchodzą Sylwestra mieszkańcy Filipin – otóż zasiadają wtedy do rodzinnej kolacji. Na takiej kolacji nie może nikogo zabraknąć, w innym przypadku oznaczałoby to, że ktoś odejdzie w następnym roku. Pomimo, że Filipińczycy spędzają Sylwestra w domu, nie oznacza że siedzą tylko pokornie przy rodzinnym stole – na Filipach jest zwyczaj uderzania rondlami wypełniony monetami, aby zapewnić sobie bogactwo w przyszłym roku. Hałasowanie ma również przegonić złe duchy.

Podobnie jak Filipińczycy, Hiszpanie również spędzają Sylwestrową Noc w gronie rodziny, a kiedy wybija północ zbierają się wspólnie na głównym placu miasta, aby zjeść 12 winogron w rytm odliczania i uderzeń zegara – Hiszpanie wierzą, iż zapewni to dobrobyt w nadchodzącym roku. A winogrona należy oczywiście popić lampką szampana  ;-) .

W niektórych państwach Ameryki Południowej, m.in. w Argetynie, Meksyku i Boliwi mieszkańcy mają zwyczają noszenia po domu walizki wierząć, że dzięki temu przyszły rok będzie obfitował w liczne podróże.

O zwyczajach związanych z Sylwestrem w różnych krajach można by się rozpisywać bez końca. Nam pozostaje życzyć Państwu szampańskiej zabawy oraz pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku.

(IL)

Podziel się na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Blip
  • Digg
  • Technorati
  • del.icio.us
  • Blogger.com
  • LinkedIn

Komentarze zostały zamknięte.

 
Atominium © www.atominium.com