Wszyscy wiemy jak wygląda stół wigilijny w Polsce. W większości polskich domów można na nim znaleźć dwanaście tradycyjnych potraw, spośród których najpopul" />

Wszyscy wiemy jak wygląda stół wigilijny w Polsce. W większości polskich domów można na nim znaleźć dwanaście tradycyjnych potraw, spośród których najpopularniejsze to barszcz czerwony z uszkami, karp oraz uwielbiane przez wszystkich pierogi.

Święta na talerzufot. Klaudia Tarczoń

A jak kulinarne tradycje świąteczne wyglądają w innych krajach? Czy wigilia i dzień Bożego Narodzenia smakuje tak samo jak u nas? Niekoniecznie.

Brytyjczycy na przykład nie jedzą wigilii, za to pierwszy dzień świąt nie może obejść się u nich bez bożonarodzeniowego puddingu (Christmas pudding), przyrządzanego na bazie brandy i śliwek. Co ciekawe – w niektórych regionach Wielkiej Brytanii przepis na ten specjał przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.

We Włoszech dla odmiany, kolacja wigilijna obchodzona jest uroczyście. Podawane są na niej dania postne, których bazą są ryby, owoce morza np. cozze ripiene czyli nadziewane małże. Najważniejszym jednak dniem świąt dla Włochów jest dzień Bożego Narodzenia, który obfituje w różnorodne dania, zależne od regionu. Niemiej jednak na każdym stole pojawia się wielka porcja pieczonego mięsa.

Hiszpanie, tak jak Włosi, świętują bardzo uroczyście i rodzinne. Na suto zastawionych stołach można znaleźć smakowite potrawy, np. Sopa de Marisco, zupa z owocami morza i kawałkami ryby. Nie brakuje na nich również słodkości. W tym szczególnym bożonarodzeniowym czasie podaje się na przykład ciasto zwane Roscon de Reyes, czyli ciasto Trzech Króli, w którym umieszcza się symboliczny upominek.

W Grecjii tak jak w Hiszpanii świątecznymi przysmakami są właśnie słodycze. Do słodkich specjałów należą kourabiedes, czyli maślane ciasteczka posypane cukrem pudrem oraz christoposmo, czyli chleb Chrystusa. Jest to duży okrągły chleb z orzechami i odciśniętym krzyżem. W greckiej tradycji  świątecznej znamienne jest to, że nie posiada ona potraw zarezerwowanych szczególnie na te dni. Przyrządza się najsmaczniejsze i syte dania, a głównym atrakcjami świątecznych stołów są właśnie słodycze.

U naszych wschodnich sąsiadów wigilię obchodzi się 6 stycznia, czyli zgodnie z prawosławną tradycją. Ukraińskie menu wigilijne jest podobne do naszego, ale najważniejszą potrawą jest kutia oraz barszcz czerwony podawany z fasolą.

Zupełnie odmienne kulinarne zwyczaje bożonarodzeniowe panują na Węgrzech. Tamtejszy stół różni się przede wszystkim od pozostałych krajów tym, że Węgrzy w wigilię przyrządzają potrawy mięsne. Sztandarowym daniem jest gulasz szegedyński, który wykonywany jest z dzika, słoniny oraz kapusty. Oprócz tego znajdziemy tam również zupę rybną oraz strucla z makiem.

(KB)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń