Z nadejściem wiosny przyroda budzi się z zimowego snu. Ludzie na całym świecie z chęcią żegnają ponurą zimę i świętują nadejście cieplejszych dni." />

Z nadejściem wiosny przyroda budzi się z zimowego snu. Ludzie na całym świecie z chęcią żegnają ponurą zimę i świętują nadejście cieplejszych dni. Najbardziej znanym w Polsce  zwyczajem, którego początki sięgają  XVI wieku jest topienie słomianej kukły, czyli Marzanny.  A jak to wygląda w innych krajach?

Wiosno! Ach to ty!(Fot. K. Tarczoń)

Zgodnie tradycją, w połowie marca Hiszpanie obchodzą święto zwane Las Fallas, które obfituje w pokazy petard i fajerwerków. Podobnie jak w Polsce uczestnicy wiosennych zabaw tworzą specjalne kukły zwane Ninots pochłaniane przez ogień w czasie wyjątkowego spektaklu. Początki tego zwyczaju wydają się bardzo niewinne. Kilkaset lat temu, w wigilię równonocy wiosennej, hiszpańscy cieśle organizowali wielkie sprzątanie warsztatów. Wynosząc na ulice pozostałości niewykorzystanego przy pracy drewna tworzyli z nich ogromne stosy i zapalali ogniska, przy których odbywało się huczne świętowanie. Z czasem, z bezużytecznego drewna rzemieślnicy zaczęli tworzyć figury i rzeźby, konkurując ze sobą o to, która z nich będzie najładniejsza lub największa i stworzy największy płomień.

W innych krajach europejskich również są kultywowane tradycje związane z ogniem. Dobrym tego przykładem jest Szwajcaria. Początek wiosny celebruje się tam świętem Sechseläuten, podczas którego rozpalane jest ognisko. W samym środku wielkiego stosu znajduje się olbrzymi Böögg – bałwan wypełniony fajerwerkami. Tradycja ta sięga XVI wieku i odbywa się w Zurychu. Zwyczajowo uroczystość tę organizuje się kiedy zakwitną pierwsze kwiaty.

Powitanie wiosny w Indiach to niezwykle ważne i długo wyczekiwane święto. Hinduski obrzęd Holi popularnie znany jako festiwal kolorów, organizowany jest na przełomie lutego i marca. Niektóre zwyczaje z nim związane przypominają polski śmigus-dyngus, jednak hinduski obyczaj wydaje się być znacznie bardziej spektakularny. Święto rozpoczyna się śpiewem i tańcem przy ogromnym ognisku. Następnego dnia rano odbywa się festiwal kolorów, podczas którego uczestnicy wzajemnie obrzucają się kolorowymi farbami.

Tymczasem w Japonii tradycyjnym wiosennym zwyczajem jest święto kwitnącej wiśni czyli Hanami. Japończycy wybrali sobie piękny symbol, ponieważ gałązka kwitnącej wiśni ma przypominać o ulotności życia. Delikatne kwiaty pozostają na drzewach tylko około tygodnia i zapowiadają nadejście wiosny.  W dniu pełni rozkwitu,  Japończycy masowo wybierają się na tradycyjne pikniki.

Na całym świecie wiosna jest najbardziej wyczekiwaną porą roku. To doskonały czas, żeby odnowić postanowienia noworoczne lub sporządzić listę nowych celów. A jak Ty w tym roku przywitasz wiosnę? 🙂

(KB)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń