W marcu 2009 roku został opublikowany raport Biblioteki Narodowej dotyczący poziomu czytelnictwa w Polsce.

Niestety najważniejsze informacje z niego płynące są bardzo niesatysfakcjonujące – aż 62% ankietowanych nie sięgnęło w ciągu roku po książkę. Badania prowadzone od 1992 roku pokazują, że tak niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce jeszcze nie było.

Drastyczne prognozy sprzed kilku lat mówiły o tym, że ludzie w ogóle przestaną czytać książki (w formie papierowej), a dotychczasowe „mole książkowe” przeniosą swoje zainteresowanie do internetu. Już teraz jednak widać, że internet nie wyprze całkowicie tradycyjnie wydawanych książek. To prawda, że dostępne są audiobooki czy też pełne teksty książek w formie elektronicznej (w wersji bezpłatnej to tzw. zasoby open access), ale jednak, zgodnie z zeszłorocznym badaniem ankietowym BN, ponad 20% Polaków kupuje książki. Chociaż pozytywne wskaźniki czytelnictwa  z roku na rok spadają, nie przeszkadza to w istnieniu narzędzi, które zachęcają do systematycznej lektury, np. portalu biblionetka (www.biblionetka.pl).

Pocieszeniem jest też fakt, że odsetek czytelników wśród mieszkańców największych, ponad 500-tysięcznych miast, nieznacznie wzrasta (z 54 proc. w 2006 r. do 57 proc. w 2008 r.). Tak się składa, że jako mieszkańcy Krakowa i wielbiciele książek, z pewnością wpisujemy się w ten trend.

Tym samym zachęcamy gorąco wszystkich do czytania książek, a w szczególności tych, przetłumaczonych przez tłumaczy z Atominium!

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń