Nauka języka ojczystego to proces naturalny już od wczesnych miesięcy życia każdego człowieka. Niemowlęta mające ok. 6-8 miesięcy rozpoznają poszczególne dźwięki i zaczynają gaworzyć, około roku pojawiają się pierwsze słowa aż w końcu krótkie zdania. Dlaczego więc przyswojenie języka obcego nie jest już takie „dziecinnie“ proste? Naukę jezyków obcych zaczyna się z reguły w szkole podstawowej, czyli ok. 6-7 roku życia, kiedy pewne przyzwyczajenia i nawyki w języku ojczystym są już wyrobione. Tym trudniej jest zacząć naukę innego języka „od zera“  – często pojawiają sie tzw. kalki językowe i błędy gramatyczne. Najczęstszym powodem jest ograniczony czas nauki (np. w szkole) – 45-minutowe lekcje nie są wystarczające na przyswojenie materiału; zajęcia są często teoretyczne, skupiające się głównie na gramatyce. Powodem może być też niechęć do nauczyciela lub do reszty grupy uczęszczającej na zajęcia. Dzieci rozpoczynające naukę języka w szkole podstawowej łatwo się nudzą i nauka przestaje być dla nich interesująca.

Osoby uczące się języka obcego często unikają konwersacji, ponieważ wstydzą się lub boją, że powiedzą coś źle lub bez odpowiedniego akcentu i zostaną wyśmiani lub osądzeni przez  nauczyciela.

Problemem często jest także niezdolność do „wyuczenia“ obcego akcentu.

Jakie są więc najlepsze sposoby na nauczenie się języka obcego?

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć co nas motywuje do nauki. Rozróżnia się dwa rodzaje motywacji – instrumentalną i integracyjną. Motywacja instrumentalna wystepuje wtedy gdy, chcemy coś osiągnąć np. podwyższyć swoje kwalifikacje, umiejętności. Natomiast motywacja integracyjna występuje wtedy, gdy uczymy się języka obcego po to, aby mieć kontakt z użytkownikami tego języka i poznać lepiej obcą kulturę. Najlepszym sposobem jest łączenie przyjemnego z pożytecznym – obejrzenie ulubionego filmu z napisami w obcym języku (lub odwrotnie), przeczytanie książki w wersji obcojęzycznej, słuchanie lokalnego radia, etc. Dobrym pomysłem jest też spotykanie się z użytkownikami języka obcego i prowadzenie swobodnych rozmów – podczas takiej luźnej rozmowy na pewno nie będziemy krytykowani, ewentualnie rozmówca może nas poprawić co wyjdzie na plus w kolejnych rozmowach .

(IL)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń