W 2007 r. język irlandzki uzyskał status języka oficjalnego Unii Europejskiej. Niestety wskutek zawirowań historii jest to język niemalże wymarły, który został zastąpiony angielskim. Obecnie władze irlandzkie dążą do jego upowszechnienia, stąd też kilka lat temu przyjęto ustawę, na mocy której wszystkie obiekty geograficzne w Irlandii muszą mieć nazwy irlandzkie. Także w szkołach język irlandzki jest powszechnie nauczany, a od 2005 r. dostępny jest kanał telewizyjny, który emituje programy jedynie w tym języku.

Wszystkim, którzy chcieliby się nauczyć języka irlandzkiego, polecam An Ghaeilge. Podręcznik języka irlandzkiego. Podręcznik składa się z 40 lekcji. Znajdziemy w nim liczne komentarze leksykalno-gramatyczne, uwagi dotyczące wymowy, a także ćwiczenia. Na końcu został zmieszczony słowniczek irlandzko-polski.

Również w Internecie można znaleźć ciekawe strony poświęcone nauce tego języka, np. http://www.gaelainn.webs.com/. Znajdziemy tam materiały pomocne w nauce irlandzkiego, ciekawostki oraz linki do innych portali o podobnej tematyce.

Poniżej fragment utworu śpiewanego po irlandzku. 🙂

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=G11DPLPvsOY[/youtube]

Szczegóły na: www.anuna.ie

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń