Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Dziecka. Większość dzieci w szkołach ma luźniejszy dzień a popołudniu otrzyma prezenty, lub rodzice wybiorą się z nimi do kina, lunaparku czy na pyszne lody. Czy jednak na całym świecie święto najmłodszych obchodzone jest tak samo i tego samego dnia?

Dzień Dziecka został wprowadzony w 1952 roku z inicjatywy „The International Union for Protection of Childhood” działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. Przed rokiem 1952, Dzień Dziecka istniał już w Chinach gdzie świętowano go od 1926 roku. W 1953 roku do obchodów tego święta przyłączyła się Organizacja Narodów Zjednoczonych.

We Francji i we Włoszech, święto dzieci to jednocześnie dzień rodziny, obchodzony 6 stycznia w nawiązaniu do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do stajenki i złożyli podarunki maleńkiemu Jezusowi. Tego właśnie dnia rodzice obdarowują prezentami swoje dzieci. Piecze się wtedy specjalne ciasto zawierające „wróżbę”, którym częstowane są dzieci. Dziecko oprócz ciasta otrzymuje koronę „króla” lub „królowej”.

W Paragwaju Dzień Dziecka obchodzony jest 16 sierpnia i ma raczej smutny charakter, upamiętnienia rocznicy bitwy o Acosta Nu, podczas której zginęło kilkadziesiąt tysięcy dzieci.

Z kolei w Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia wraz z tamtejszym Świętem Niepodległości. Mustafa Kemal Atatürk, postanowił właśnie ten dzień zadedykować dzieciom podkreślając tym samym, że są one przyszłością narodu. Tego dnia dzieci, podobnie jak w Polsce, zasiadają na specjalnym posiedzeniu tureckiego parlamentu.

Tradycja obchodzenia Dnia Dziecka nie jest zakorzeniona w kulturze anglosaskiej.

Niezależnie od szerokości geograficznej wszędzie dzieciom poświęca się chwilę uwagi w naszym dorosłym zabieganym świecie. Jest to dobra okazja aby przypomnieć sobie że kiedyś sami też byliśmy dziećmi.

(PK)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń