Każdy z nas jest świadomy tego, w jak dużym stopniu w dzisiejszych czasach potrzebny jest <a href=”https://www.atominium.com/pl/jezyki”>język</a> – dlatego też wiele osób jako swoją dalszą ścieżkę edukacji wybiera filologię. Jednym z najbardziej obleganych kierunków jest filologia angielska. Należy jednak pamiętać, że takie studia to nie to samo, co kurs językowy. Decydując się na anglistykę student nie tylko rozwija swoje umiejętności językowe, ale także zapoznaje się z kulturą, historią i literaturą angielską.

Początki

Mawiają, że początki bywają trudne, również na tych studiach sprawdzi się to powiedzenie. Dla pierwszoroczniaków niektóre rzeczy, które trzeba opanować, mogą wydawać się ‘czarną magią’, przykładowo alfabet fonetyczny, jednak po kilkukrotnym powtarzaniu łatwo go zrozumieć i zapamiętać. U niektórych może pojawić się blokada językowa, na szczęście, z każdymi zajęciami mówienie przychodzi co raz łatwiej, potrzeba tylko czasu, aby się przystosować. Wykładowcy doskonale rozumieją ten problem i starają się pomóc, często używając jak najprostszego słownictwa, aby każdy był w stanie zrozumieć jak najwięcej.

Zajęcia

Zajęcia językowe, m.in. czytanie i pisanie, słownictwo, gramatyka, ale też historia krajów anglojęzycznych, językoznawstwo i literatura są typowymi przedmiotami, które musi zaliczyć każdy student. Każda uczelnia ma także do wyboru różne specjalności, w zależności od tego która zostanie wybrana, pozostałe zajęcia będą się różnić. Jedną z najpopularniejszych ścieżek jest ścieżka nauczycielska, ale także translatoryka. Na pierwszej z nich będziemy mieć do czynienia z pedagogiką, emisją głosu, natomiast na drugiej przekład tekstów <a href=”https://www.atominium.com/pl/uslugi/tlumaczenie-ustne”>ustny</a> i <a href=”https://www.atominium.com/pl/uslugi/tlumaczenie-pisemne”>tłumaczenia pisemne</a>. Studenci bardzo często uczą się także drugiego <a href=”https://www.atominium.com/pl/jezyki”>języka</a>, decydując pomiędzy kilkoma zaproponowanymi przez uczelnię, m.in. hiszpańskiego, niemieckiego. Jest także możliwość wymian studenckich do różnych krajów Europy, np. Chorwacji, Francji, Norwegii. Programy (m.in. Erasmus+) obejmują jeden lub dwa semestry darmowej nauki na zagranicznych uniwersytetach.

Filologia angielska - i co dalej?

Co dalej?

Dużo osób sądzi, że po filologii angielskiej można zostać przede wszystkim nauczycielem lub <a href=”https://www.atominium.com/pl”>tłumaczem</a>. Właściwie, jeśli dłużej się nad tym zastanowimy, to trudno jest znaleźć zawód, w którym taka wiedza okaże się zbędna czy niepotrzebna. Oprócz <a href=”https://www.atominium.com/pl”>biur tłumaczeń</a> i szkół, dla absolwentów otwarte są także korporacje, redakcje, wydawnictwa, firmy, biura i start-upy w których pracuje się
„z <a href=”https://www.atominium.com/pl/jezyki”>językiem</a>”.

Zastanawiając się nad pytaniem, czy warto studiować filologię angielską, każdy z pewnością doszedłby do własnych wniosków. Jestem jednak przekonana, że większość odpowie na pytanie twierdząco. Decydując się na te studia rozwijamy swoje umiejętności językowe, ale także nabywamy wiedzę na temat krajów anglojęzycznych, poznając historię, kulturę czy rodzimą literaturę. Anglistyka poszerza nasze horyzonty i daje nam oręż w postaci wiedzy, która z pewnością przyda się w wielu różnych dziedzinach i miejscach pracy takich jak np. <a href=”https://www.atominium.com/pl/uslugi/copywriting-contentwriting”>copywriting</a> lub branża <a href=”https://www.atominium.com/pl”>tłumaczeń</a> i <a href=”https://www.atominium.com/pl/uslugi/lokalizacja”>lokalizacji</a>.

(K. K.)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń