Ile razy zastanawialiśmy się nad problematyczną odmianą czy zapisem najróżniejszych wyrazów? Ileż to debat na ten temat słyszeliśmy? Nieraz wątpliwości budzą podobnie brzmiące i pisane słowa, gdyż wydają się być synonimami – nic bardziej mylnego. Zaczynając od popularnej kwestii cudzysłowu, a kończąc na drażniącej kwestii lub i albo, opowiemy o kilku parach wyrazów które brzmią podobnie a znaczą coś zupełnie innego.

Kiedy mamy wątpliwości, warto zapamiętać że cudzysłów odmienia się tak samo jak rów.

Mianownik (Kto? Co?) Cudzysłów
Dopełniacz (Kogo? Czego?) Cudzysłowu
Celownik (Komu? Czemu?) Cudzysłowowi
Biernik (Kogo? Co?) Cudzysłów
Narzędnik (Z kim? Z czym?) Cudzysłowem
Miejscownik (O kim? O czym?) Cudzysłowie
Wołacz Cudzysłowie

Zapewne nie raz i nie dwa słyszeliśmy, jak ktoś zamiennie używa słów przynajmniej i bynajmniej. Jaka jest różnica? Otóż przynajmniej oznacza „chociaż, co najmniej”, podczas gdy bynajmniej znaczy „wcale, w ogóle nie”. Często mylimy też słowa takie jak autorytarny (bezwzględny i apodyktyczny, ktoś, kto nie znosi sprzeciwu) z autorytatywnym (autorytatywne opinie, decyzje). Mówimy też bluzgać (przeklinać) zamiennie z bluźnić (ubliżać, uwłaczać autorytetom), efektowny (wywierający wrażenie) zamiast efektywny (skuteczny) oraz energetyczny (coś, co dostarcza energii) zamiast energiczny (energiczny może być człowiek i jego działanie). Popularnym błędem jest też mylenie słów felerny (wadliwy) z feralnym (pechowy), fermy (gospodarstwo z małymi zwierzętami) z farmą (duże gospodarstwo rolne) oraz meteoru (wyglądającym jak spadająca gwiazda bo rozżarza się w atmosferze ziemskiej) z meteorytem (nie spala się w atmosferze i spada na powierzchnię). Bardzo ciekawą różnicą jest różnica w znaczeniu głoski (dźwięk mowy) a zgłoski (sylaba) oraz obumrzeć (umrzeć) a odumrzeć (umrzeć i kogoś zostawić, np. odumrzeć męża).

Na samym końcu – najpowszechniejszy i niestety bardzo rzadko uświadamiany błąd – używanie zamiennie LUB i ALBO. Różnica wynika z logiki. Lub zawiera w sobie i. Dlatego nie należy pisać „i/lub” ponieważ oba znaczą to samo. Natomiast albo wskazuje, że dozwolona jest tylko jedna z możliwości.

Albo + i = LUB

Kupię herbatę lub kawę. – Co oznacza że kupię tylko herbatę, tylko kawę, lub oba.

Kupię herbatę albo kawę. – Oznacza że kupię tylko herbatę albo tylko kawę.

(MR)

image_pdfimage_print
Call Now ButtonPomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram
RSS