2 listopada w Krakowie rozpoczyna się Drugi Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Festiwal, który potrwa sześć dni, towarzyszyć będzie 14. Targom Książki w Krakowie.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Inne światy, inne języki”. Organizatorzy imprezy postanowili skupić się na temacie, który nas – tłumaczy, językoznawców, filologów – interesuje szczególnie: wielokulturowości i wielojęzyczności współczesnego świata, w którym kultury i języki przenikają się i wzajemnie na siebie oddziałują.

Oddajmy na chwilę głos dyrektorom festiwalu, Michałowi Pawłowi Markowskiemu i Piotrowi Mucharskiemu, którzy we wstępie do programu piszą tak:

„Gdyby w słowniku dwudziestowiecznej kultury trzeba było wskazać kategorię, która wywołała najwięcej dyskusji, zapewne byłaby to ‘inność’. Filozofowie, antropologowie, literaturoznawcy od dawna zastanawiają się nad naturą inności i nie wydaje się, by swoje dociekania rychło porzucili. (…) Świat nie jest ani jeden, ani nie mówi jednym językiem. Rozmaite głosy rozbrzmiewają wokół nas i od nas zależy, czy ich obcość na zawsze pozostanie poza naszym zasięgiem, czy też stanie się cząstką naszej własnej egzystencji. Złudzeniem bowiem jest przekonanie, że inność jest tylko przywilejem (lub przekleństwem) innych. My także jesteśmy inni, nie tylko dla siebie, ale także dla tych innych, których chcielibyśmy sobie podporządkować. Inność nie jest jednostronna, lecz określa wszystkie możliwe relacje między ludźmi, między kulturami, między językami. Inność – to, co sprawia, że nie wszyscy są tacy sami – jest bogactwem, nie zubożeniem.”

Najważniejszym gościem imprezy będzie z pewnością ubiegłoroczna noblistka Herta Müller, ale „lista obecności” zawiera wiele nazwisk, które zrobią wrażenie na wszystkich miłośnikach literatury. Dość wspomnieć, że preludium do festiwalu stanowiło spotkanie z samym Amosem Ozem, który gościł w Krakowie 20 października. Wśród uczestników festiwalu są też m.in. Jurij Andruchowycz, Ryszard Krynicki i Andrzej Stasiuk.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie www.conradfestival.pl.

ED

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń