Język polski nie należy do najprostszych. Istnieje wiele zasad ortografii, interpunkcji i gramatyki, które należy opanować, aby używać go w poprawny sposób. Jedni uczą się tego tylko w szkole podstawowej, a inni dogłębnie studiują. Jednak dbałość o poprawną polszczyznę powinna cechować każdego Polaka.

Mam zatem małą podpowiedź – korzystajmy ze słowników: ortograficznych, języka polskiego, frazeologicznych i innych. W dobie internetu większość z nich jest dostępna online, co bardzo ułatwia wyszukiwanie potrzebnych informacji. Chciałabym w tym miejscu polecić kilka stron:

http://marcinmilkowski.pl/Slowniki/Slownik-ortograficzny.html

Bardzo praktyczny słownik ortograficzny, który pozwala na sprawdzenie poprawności pisowni konkretnego wyrazu. Jeśli masz wątpliwości, co do danego słowa, wpisz kilka wariantów – z pewnością uzyskasz satysfakcjonujące cię rezultaty.

http://www.synonimy.pl

Nie jest to bardzo obszerny słownik wyrazów bliskoznacznych, ale z pewnością jest on niezwykle użyteczny w codziennej pracy. Polecam tym, którym szkoda czasu na dogłębne poszukiwania najwłaściwszego słowa w danym kontekście.

http://www.rjp.pan.pl/ oraz http://so.pwn.pl/aneks.php

To strony dla osób zainteresowanych językiem polskim oraz dla tych, którzy przygodę z teorią poprawnej polszczyzny zakończyli jakiś czas temu, ale jednak chcą być na bieżąco. Wydawnictwo PWN w skrócie opisuje wszystkie orzeczenia Komisji Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN i Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN wydane w latach 1992-2005, a najnowsze opinie językowe czy uchwały ortograficzne znajdziecie bezpośrednio na stronie Rady Języka Polskiego.

Gorąco zachęcam do dbania o poprawność i bogactwo języka polskiego na co dzień.

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń