Język wydaje się być jedną z najbardziej przełomowych funkcji naszego mózgu. Nauka języków obcych może stać się łatwiejsza, kiedy jesteśmy świadomi jak działa nasz mózg podczas nauki. Mając tą wiedzę możemy uniknąć podstawowych błędów podczas nauki języka oraz uczyć się go w bardziej efektywny i szybszy sposób.

Podczas nauki języka bardzo ważne jest aby synchronizować dwie półkule mózgu. Lewa półkula uaktywnia się kiedy mówimy, natomiast prawa bierze udział w przetwarzaniu, np. melodii języka, brzmienia, czy akcentu. Podczas nauki w większym stopniu zaangażowana jest lewa półkula, dlatego aby zwiększyć przepływ informacji zalecane są proste ćwiczenia synchronizacyjne, takie jak żonglowanie czy pisanie obiema rękami na przemian. Takie proste ćwiczenia wykonywane podczas przerw w nauki języka obcego poprawiają naszą koncentrację.

Ważną rolę odgrywa również wypowiadanie  zwrotów i słówek na głos. Nasz mózg przetwarza informacje w dwóch głównych ośrodkach. Pierwszy z nich to ośrodek Broka, który zajmuje się produkowaniem mowy. Ośrodek ten jest ściśle połączony z korą motoryczną, dlatego aby nauczyć się mówić w danym języku, nie wystarczy tylko myśleć o danym zwrocie, lecz należy go również artykułować na głos. Drugim ośrodkiem jest ośrodek Wernickiego, odpowiedzialny za rozumienie mowy. Ten ośrodek połączony jest z korą słuchową. Aby dobrze rozumieć, należy słuchać dużo muzyki, radia, wiadomości czy filmów w obcym języku, ponieważ dzięki temu uczymy się zwrotów i słówek w sposób nieświadomy.

Istotne jest również, aby zaczynając naukę języka nie skupiać się głownie na gramatyce, lecz na nauce słówek i zwrotów. W XX wieku, Noam Chomsky postawił tezę o uniwersalności gramatyki, według której gramatyka jest wspólna dla wszystkich języków, a mózg ludzki posiada pewnego rodzaju ,,okablowanie” ułatwiające naukę gramatyki.

Mózg ludzki potrzebuje stymulacji do nauki języków, dlatego niezwykle istotne jest aby stworzyć należyte środowisko do nauki. Nauka nowego języka stanowi dla mózgu wyzwanie, dzięki któremu możemy szybciej radzić sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie, czuć się pewniej oraz reagować błyskawicznie.

(KK)

image_pdfimage_print
Call Now ButtonPomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń