Święta już za nami, teraz przyszedł czas na gorączkowe przygotowania do Sylwestrowej Nocy. Przywitanie Nowego Roku dla niektórych wiąże się z szampańską zabawą na balu, spotkaniu ze znajomymi, zaś niektórzy wolą spędzać ten dzień w domowym zaciszu.  A jak obchodzony jest Sylwester w innych krajach? Brazylijczycy zanim zaczną huczną zabawę na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro składają ofiary bogini morza Yemanji – dzień przed Sylwestrem wypuszczają na morze łodzie wypełnione podarkami dla bogini oraz białe kwiaty. Kolor biały obowiązuje również w noc sylwestrową – Brazylijczycy zakładają białe ubrania, ponieważ wierzą, iż przynosi to szczęście.

Włosi natomiast stawiają na czerwień – a dokładniej, na czerwoną bieliznę. Ma to przynieść szczęście, przede wszystkim w miłości i w znalezeniu drugiej połówki. Włosi tuż przed północą zajadają się również soczewicą, to z kolei symbolizuje obfitość i dobrobyt w nadchodzącym roku.

Inne potrawy, które zapewniają dobrobyt i długowieczność to np. makaron gryczany toshikoshi-soba, który Japończycy spożywają podczas kolacji sylwestrowej. Dla Japończyków ważne jest, aby przed końcem roku zakończyć sprawy, oddać długi, pogodzić się ze skłóconymi przyjaciółmi lub rodziną i posprzątać mieszkanie. O północy w Japonii można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów – liczba ta symbolizuje 108 pokus w ludzkim umyśle – uderzenia mają uwolnić ludzi od złych mocy oraz przywitać Nowy Rok.

Przenieśmy się do Ekwadoru, gdzie ulice w Sylwestrową Noc są wypełnione sztucznymi kukłami, które symbolizują wydarzenia z poprzedniego roku lub mają odwzorować wygląd m.in. polityków. Kiedy wybija północ, kukły są podpalane – ma to symbolizować pożegnanie się ze starym rokiem i wkroczeniem w nowy. Nieco spokojniej i skromniej obchodzą Sylwestra mieszkańcy Filipin – otóż zasiadają wtedy do rodzinnej kolacji. Na takiej kolacji nie może nikogo zabraknąć, w innym przypadku oznaczałoby to, że ktoś odejdzie w następnym roku. Pomimo, że Filipińczycy spędzają Sylwestra w domu, nie oznacza że siedzą tylko pokornie przy rodzinnym stole – na Filipach jest zwyczaj uderzania rondlami wypełniony monetami, aby zapewnić sobie bogactwo w przyszłym roku. Hałasowanie ma również przegonić złe duchy.

Podobnie jak Filipińczycy, Hiszpanie również spędzają Sylwestrową Noc w gronie rodziny, a kiedy wybija północ zbierają się wspólnie na głównym placu miasta, aby zjeść 12 winogron w rytm odliczania i uderzeń zegara – Hiszpanie wierzą, iż zapewni to dobrobyt w nadchodzącym roku. A winogrona należy oczywiście popić lampką szampana  ;-).

W niektórych państwach Ameryki Południowej, m.in. w Argetynie, Meksyku i Boliwi mieszkańcy mają zwyczają noszenia po domu walizki wierząć, że dzięki temu przyszły rok będzie obfitował w liczne podróże.

O zwyczajach związanych z Sylwestrem w różnych krajach można by się rozpisywać bez końca. Nam pozostaje życzyć Państwu szampańskiej zabawy oraz pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku.

(IL)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń