Wraz ze wzrostem znaczenia Chin na przełomie XX wieku i XXI wieku pojawił się pogląd, że język chiński może obalić hegemonię języka angielskiego jako lingua franca świata. Obecnie język angielski nadal cieszy się dominacją wśród języków, ponieważ używa się go w komunikacji międzynarodowej oraz jest najbardziej znanym językiem na świecie. Jednak wraz ze wzrostem znaczenia Chin jako supermocarstwa gospodarczego do innych krajów nastąpił napływ nowych korporacji i osób prowadzących interesy na chińskim rynku. Teoria, że język chiński wyprzedzi angielski, opiera się właśnie na tym fakcie, ale czy jest to nieuniknione? Okazuje się, że to raczej mało prawdopodobne, przynajmniej w najbliższym czasie, ze względu na szereg czynników.

Ogromna bariera językowa

Pierwszy problem wiąże się z tym, że język chiński, a dokładnie mandaryński, może stworzyć szereg przeszkód, gdy świat będzie próbował przestawić się z języka angielskiego na chiński. Najbardziej oczywistym powodem jest to, że chiński znacznie różni się od angielskiego, dlatego trudno byłoby ludziom zmienić język z dnia na dzień. Ponadto język chiński składa się z tysięcy znaków, które nie mają nic wspólnego z alfabetem łacińskim używanym w języku angielskim. Język angielski posiada również sporo cech i elementów leksykalnych, do których można odnaleźć podobieństwa w wielu innych językach, czego niestety nie można powiedzieć o języku chińskim. Wiadomo również, że Chińczycy sami uczą się angielskiego, przez co znajomość chińskiego staje się mniej potrzebna osobom anglojęzycznym.

Kwestie polityczne

Wraz z narastaniem w XXI wieku różnych globalnych problemów pojawiło się wiele przeszkód, które Chiny musiały pokonać, aby stać się dominującym mocarstwem. Biorąc pod uwagę fakt obecnej siły
i bogactwa Chin, może się okazać, że język chiński ostatecznie wyprze angielski. Nie będzie to jednak takie proste. Pierwszym problemem jest rząd prowadzący represyjną i totalitarną politykę, na którego czele stoi przewodniczący Xi Jinping. Jego polityka zdaje się prowadzić Chiny w odwrotnym kierunku w porównaniu do poprzednich chińskich przywódców, którzy starali się otworzyć Chiny na rynki światowe. Z chwilą objęcia przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta, rząd USA również próbował ograniczyć globalne wpływy Chin ze względu na ich negatywne działania w zakresie praw człowieka i (nie)radzenia sobie z wybuchem pandemii koronawirusa.

Chiny stosują również wobec swoich sąsiadów doktrynę „pobrzękiwania szabelką”, co często destabilizuje sytuację w regionie. Wszystkie te kwestie działają odstraszająco na nowych przedsiębiorców, a w wielu przypadkach mogą nawet powodować odpływ inwestorów i nowego kapitału. Jeśli te problemy będą się utrzymywać, Chiny nie będą mogły dominować pod względem gospodarczym, a tym samym język chiński nie stanie się językiem globalnym.

Język angielski jest uważany za „neutralny”

Innym powodem, dla którego język angielski będzie nadal dominował na świecie, jest fakt, że
w porównaniu z językiem chińskim jest on postrzegany jako bardziej „neutralny”. Chiński jest mniej lub bardziej odizolowanym językiem, ponieważ posługuje się nim głównie w jednym kraju –
w Chinach, w przeciwieństwie do angielskiego, gdzie w wielu krajach, o różnych poglądach politycznych i ideologiach, jest używany jako pierwszy język.

Ponadto język chiński jest kojarzony tylko z Chinami i polityką tego kraju, co z kolei może zniechęcać potencjalne osoby chcące nauczyć się chińskiego do wyboru tego języka jako drugiego. Nauka języka chińskiego nie jest popularna wśród niektórych krajów pozostających w napiętych stosunkach
z Chinami. O wiele więcej Wietnamczyków, którzy w ubiegłym wieku toczyli wojnę z krajem anglojęzycznym, uczy się angielskiego niż chińskiego, co wynika z ich wielowiekowej tradycji prowadzenia sporów z Chinami.

Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, można z pewnością stwierdzić, że zdominowanie języka angielskiego przez język chiński będzie niemożliwe w najbliższej przyszłości. Trudności językowe, bariery polityczne i ścisłe powiązanie z jednym rynkiem to problemy, z którymi Chińczykom byłoby bardzo trudno się uporać. Dlatego przed językiem angielskim, w przeciwieństwie do języka chińskiego, otwiera się świetlana przyszłość jako języka globalnego.

(tłumaczenie M. Sz.)

Źródła: https://www.aiatranslations.com/post/is-chinese-really-set-to-become-the-dominant-language-of-the-internet
https://bigthink.com/strange-maps/chinese-whisperers-mapping-pathways-of-knowledge-and-rumor/

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń