W każdej pracy istnieją pewne niepisane zasady. Czy kiedykolwiek o tym myślałeś? Może doświadczyłeś niekomfortowych sytuacji w swojej pierwszej pracy, bądź popełniłeś parę błędów, które sprawiły, że zacząłeś się zastanawiać, jak powinieneś się zachować stawiając czoła nowym wyzwaniom? Z perspektywy nowicjusza w pracy biurowej poruszymy kilka zasad, sposobów dobrego zachowania zwanych savoir-vivre oraz etykiety na przykładzie zawodu tłumacza.

Etykieta może być bardzo ważna i choć nie jest to głośny temat, to właściwa lub niewłaściwa bardzo zmienia codzienną pracę każdego pracownika. Jest więc kilka aspektów i przykładów, o których powinniśmy wspomnieć w tym temacie. Jednakże, stali pracownicy mogą już je bardzo dobrze znać i jeśli są wystarczająco chętni, mogą przekazać te zasady nowicjuszowi. W większości przypadków każdy musi przekonać się o niepisanych zasadach na własnej skórze.

W każdej pracy, związanej ze stałym kontaktem z klientami, najlepiej jest zawsze zachowywać się przyjaźnie i nawet jeśli jest to Twój najgorszy dzień, nie powinieneś wybuchać płaczem, być zbyt emocjonalnym lub pochopnie podejmować decyzję. Na przykładzie pracy w biurze tłumaczeń, jesteś zobowiązany nie tylko współpracować ze współpracownikami, ale także z klientami, dlatego lepiej będzie widziane, zachowanie pełne szacunku oraz bycie konkretnym, a przez to profesjonalnym. To z pewnością zwróci uwagę potencjalnych klientów, pomoże w sprawnej komunikacji i zapobiegnie niepotrzebnym nieporozumieniom.

Kilka słów o etykiecie w zawodzie tłumacza

Z drugiej strony, nie warto kłamać, bezsprzecznie nie jest to dobry sposób na budowanie jakiejkolwiek relacji, czy to prywatnej, czy biznesowej. Szczerość zawsze wygrywa. Na przykład, jeśli wiesz, że coś zajmie ci dużo czasu lub jesteś wypalony, przepracowany, zrób sobie przerwę i może oddeleguj swoją pracę innemu tłumaczowi. Lepiej współpracować, niż traktować wszystkich jak konkurencję. Nie wymyślaj historii i kłamstewek. Nigdzie nie jest to chętnie widziane, więc zamiast tego staraj się grzecznie odmawiać i zawsze używaj zwrotów grzecznościowych.

W pracy tłumacza należy zachować dyskrecję, a poufne informacje powinny pozostać sekretem. Rozpowszechnianie dowolnego rodzaju poufnych, niejawnych informacji lub danych jest karalne. Jako tłumacz często jesteś pośrednikiem i reprezentujesz nieznajomego klienta oraz biuro tłumaczeń, dla którego w danej chwili możesz pracować. Oznacza to, że zawieracie między sobą pewne umowy, ustalacie zasady i tłumacz zawsze powinien się ich trzymać i być lojalnym wobec innych. Może popełnić poważne faux pas, przedstawiając siebie i swoje priorytety, podczas gdy tak naprawdę współpracuje i reprezentuje klienta lub biuro tłumaczeń.

Kolejnym ważnym aspektem jest punktualność. Zasada brzmi: nie spiesz się, kiedy nie jest to potrzebne, ale bądź punktualny we wszystkich zadaniach, które podjąłeś. To doskonały sposób na okazanie szacunku i twojego poważnego podejścia do pracy. Innym sposobem będzie wyznaczenie sobie możliwego do osiągnięcia terminu i dotrzymanie go.

W kontekście bycia profesjonalnym tłumaczem, spróbuj wybrać swoją dziedzinę tłumaczeń. Nie jest wstydem, że nie jesteś specjalistą w każdej dziedzinie. Możemy wyróżnić między innymi tłumaczenia techniczne, prawnicze, medyczne, ekonomiczne i marketingowe. Jeśli wiesz, że coś zajmie strasznie dużo czasu i brakuje Ci słownictwa w danym typie tłumaczenia, zaznacz tę informację na początku i nie podejmuj wyzwania, któremu wiesz że nie sprostasz.

Podsumowując, mam nadzieję, że już wiesz i potrafisz przyznać, że przestrzeganie etykiety jest kluczowe dla utrzymania przyjaznych relacji w biurze i poza nim, a tym samym uprzyjemnienia sobie i innym życia. W końcu wszyscy jesteśmy tymi samymi ludźmi i popełnianie błędów jest zrozumiałe. Nie wymyślaj historii, że Twój komputer jest zepsuty lub zwierzak zjadł Twoje dokumenty. Po prostu powiedz prawdę, używaj zwrotów grzecznościowych, w razie potrzeby nie bój się kulturalnie odmówić. Co najważniejsze, nigdy nie prezentuj siebie/swojej firmy podczas pracy i reprezentowania innego klienta. To klucz do utrzymania odpowiedniej atmosfery i stworzenia dobrych relacji, gdziekolwiek się znajdujesz.

(M. L.)

*****

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń