Bycie freelancerem stało się bardzo popularne na przestrzeni ostatnich lat i powoli staje się równorzędną formą podejmowania pracy. Coraz częściej słyszymy, że ktoś pracuje jako freelancer, bądź szuka pracy w takim właśnie trybie. Jednak, wciąż wiele osób nie do końca wie, co dokładnie oznacza to słowo i na czym polega praca tzw. „wolnego strzelca”.

Kim jest freelancer?

Najprościej mówiąc, freelancer to osoba, która realizuje wyznaczone zadania i projekty dla zleceniodawcy, jednocześnie nie będąc na etacie i najczęściej specjalizuje się w jednej, konkretnej dziedzinie. Jego praca charakteryzuje się większą swobodą, możliwością wyboru zleceń, godzin i miejsca pracy.

Można wykonywać wiele zawodów w trybie wolnego strzelca, ale największe zapotrzebowanie jest w branżach twórczych. Dla przykładu, tłumacze, copywriterzy, contentwriterzy czy ghostwriterzy – to zawody, które najczęściej wykonuje się w formie zdalnej.

Kilka słów o pracy freelancera i nowych zawodach w tym obszarze

Na czym polega praca tłumacza-freelancera?

Zawód tłumacza to idealny przykład pracy nie wymagającej stałego etatu. Bardzo rzadko zdarza się, że tłumacz zatrudniony jest w jednej firmie i obowiązuje go regularny czas pracy. Bowiem zawód ten, polega na przyjmowaniu przeróżnych zleceń, od różnych zleceniodawców i często w różnych lokalizacjach. Dlatego tłumacze najczęściej pracują zdalnie, dostosowując się do wybranych projektów oraz narzuconych wymagań. Tłumacz to zdecydowanie najpopularniejszy freelancer.

Twórcza praca copywritera

Trudno znaleźć dobry odpowiednik tego słowa w języku polskim. Wielu osobom ten zawód może się kojarzyć z kopiowaniem i przepisywaniem treści, jednakże jest to mylne rozumowanie. Copywriter jest odpowiedzialny za tworzenie tekstów i sloganów, które często wykorzystywane są w reklamach. Przygotowuje też scenariusze, bądź redaguje teksty.

Praca dla copywritera mogłaby znaleźć się właściwie w każdej firmie, choć najczęściej poszukiwany jest przez agencje reklamowe lub PR-owe. Copywriter może pracować na etacie, ale zazwyczaj jest właśnie freelancerem.

Czym zajmuje się contentwriter?

Contentwriter to nic innego jak ścisłe określenie copywritera, bardziej szczegółowe, ponieważ słowo „content” z j. ang. oznacza treść. To contentwriter tworzy tematyczne treści w celu zwiększenia wartości merytorycznej firmy, co przekłada się na lepsze wyniki SEO, a także większe zaufanie w oczach odbiorców.

Teksty tworzone przez contentwritera obejmują specjalistyczne informacje, nierzadko poparte wieloma badaniami naukowymi. Treści są rzetelne, wartościowe, a także w pełni poprawne pod kątem językowym. W skrócie, nie ma lepszego kandydata do tworzenia artykułów wysokiej jakości.

Kto korzysta z usług ghostwriterów?

Ghostwriter z j.ang. oznacza „pisarz-widmo” i jest to osoba, która za wynagrodzenie pisze, redaguje i koryguje wszelkie treści, które zostaną opublikowane pod nazwiskiem zleceniodawcy. Madeleine Morel, agentka współpracująca z wieloma ghostwriterami szacuje, że około 70% książek z największych list bestsellerów, zostało napisanych właśnie przez „pisarzy-widmo”.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że do popularyzacji powyższych zawodów jak i rozwoju freelancingu na świecie, przyczyniła się łatwość i szybkość korzystania z internetu, który każdego dnia umożliwia swobodny przepływ informacji miliardom ludzi na całym świecie. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób pracujących na etacie straciło swoje jedyne źródło dochodu.

(M. L.)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń