Mimo pięknego, duchowego wymiaru Bożego Narodzenia trudno wyobrazić sobie te święta bez strony bardziej materialnej, czyli prezentów. Chociaż tak naprawdę obdarowujemy siebie nawzajem, miło w ten jeden dzień w roku obudzić w sobie na nowo wiarę w Świętego Mikołaja. Warto jednak zauważyć, że nie wszędzie to Mikołaj jest odpowiedzialny za świąteczne podarunki.

(Fot. B. Bączek)

Święty Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko i Aniołek

W Polsce Święty Mikołaj tradycyjnie przychodzi 6 grudnia, ale w większości regionów również prezenty, które znajdujemy pod choinką, traktowane są jako jego dzieło. Jednak nie wszędzie: na Górnym Śląsku przynosi je Dzieciątko; w Wielkopolsce, na Kujawach, Warmii oraz Ziemi Lubuskiej – Gwiazdor, zaś w Małopolsce i na Podkarpaciu – najczęściej Aniołek. Na Kresach Wschodnich jest to natomiast podobny do Świętego Mikołaja Dziadek Mróz. Do każdego z nich można napisać list z prezentowymi życzeniami i wcale nie musi być to zwyczaj dotyczący jedynie dzieci :).

Der Weihnachtsmann i das Christkind

Z różnicami w temacie osoby odpowiedzialnej za świąteczne prezenty spotkamy się także w Niemczech. W północnej części kraju (regiony raczej protestanckie) jest to der Weihnachtsmann (nam znany jako Święty Mikołaj), w południowej części (regiony raczej katolickie) – das Christkind (w Polsce nie ma on swojego dokładnego odpowiednika, najbardziej przypomina Aniołka). Z reguły prezenty leżą pod choinką, jednak na północy niektóre rodziny „po angielsku” wierzą, że der Weihnachtsmann wchodzi przez komin 25 grudnia rano.

Ježíšek

U naszych czeskich sąsiadów prezenty w wigilijny wieczór przynosi Ježíšek, czyli Jezusek. Zostawia je pod choinką i co ciekawe, są to raczej rzeczy bardziej trwałe (np. zabawki, książki), a nie słodycze, które w polskich domach często znikają natychmiast po otworzeniu podarunku.

Jultomte i Julbock

W Szwecji za prezenty odpowiada Krasnoludek Wigilijny, tak zwany Jultomte, któremu w roli pomocnika towarzyszy Koziołek Wigilijny (Julbock).  Jultomte przynosi prezenty 24 grudnia, wkładając je pod choinkę lub do skarpety. Głównymi obdarowywanymi są dzieci, które dostają przeróżne zabawki. Aby jednak dorośli nie czuli się pokrzywdzeni, oni także mogą liczyć na drobne upominki.

Babbo Natale

We Włoszech prezenty przynosi Mikołaj nazywany Babbo Natale. Zostawia je pod choinką w nocy z 24 na 25 grudnia – zazwyczaj są to zabawki dla dzieci, a dla dorosłych np. książki, płyty CD, perfumy, ubrania, biżuteria czy kosmetyki.

Los Reyes Magos

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Hiszpanii – tutaj za prezenty odpowiedzialni są Trzej Królowie (los Reyes Magos), których święto obchodzi się 6 stycznia. To do nich dzieci (i nie tylko) kierują życzenia, zapewniając, że przez cały rok były bardzo grzeczne. W nocy z 5 na 6 stycznia zostawiają natomiast swoje buty pod kominkiem lub choinką, nie zapominając przy tym o przygotowaniu poczęstunku dla Trzech Króli oraz ich wielbłądów.

Los Reyes Magos przynoszą prezenty również na Dominikanie, ale oprócz nich istnieje tutaj la Vieja Belén, czyli starsza pani odwiedzająca tych, o których z jakiegoś powodu zapomnieli Królowie. Pojawia się ona z upominkami w pierwszą niedzielę po 6 stycznia.

A na kogo Wy czekacie w Boże Narodzenie i co spodziewacie się otrzymać?

(BB)

image_pdfimage_print
Call Now ButtonPomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń