Z roku na rok pojawia się coraz więcej powodów, aby spędzić wakacje w kraju. Od jakiegoś czasu obserwuje się u nas swoisty boom festiwalowy. Oferta festiwalowa dla samych tylko wielbicieli muzyki z roku na rok zaskakuje swoją różnorodnością oraz światowym poziomem odwiedzających Polskę gwiazd.

Największym oraz z pewnością najefektowniejszym jest oczywiście gdyński Heineken OPENER Festival, który od paru lat wywołuje niemal histeryczne napady szczęścia u wielu fanów dobrej muzyki. Obecnie chyba najwyżej oceniany festiwal muzyczny w Polsce ściąga również wielu melomanów zza granicy. Organizatorzy zapraszają gwiazdy światowego formatu, a informacje o tym, kto wystąpi tym razem są wyczekiwane przez fanów z niecierpliwością.

Sporą popularnością cieszy się również krakowski Coke Live Music Festiwal. Organizowany na troszkę mniejszą skalę niż gdyński festiwal przyciąga gwiazdy z tej samej półki. Największym zaskoczeniem jest chyba Śląsk. O ile nikt nie wątpił w powodzenie przedsięwzięć w Krakowie czy Gdyni, o tyle chyba nikt nie spodziewał się, co wyrośnie z imprez organizowanych w Katowicach. OFF festival z każdą edycją rośnie w siłę, stając się nie lada konkurencją w tej branży. Tegoroczny OFF stawiany jest na równi z odnoszącymi od kilku lat spektakularne sukcesy Open’erem i Coke live. Ale to nie jedyna możliwość rozerwania się w Katowicach.

Festiwal Turon Nowa Muzyka wzbudza nie mniejsze zainteresowanie. Ale to tylko czubek festiwalowej góry w Polsce. O letnich festiwalach muzycznych można rozpisywać się jeszcze długo. Kultowe już Woodstock i Jarocin nie wymagają ani przedstawiania, ani komentowania. Należałoby jeszcze wspomnieć o warszawskich Ursynaliach czy Orange Warsaw Festival oraz o całej masie innych imprez.

Festiwale muzyczne stały się dla wielu osób sposobem na spędzenie lata. Cena biletów może wydawać się wysoka (czasami sięga nawet kilkuset złotych), ale biorąc pod uwagę format i nagromadzenie gwiazd na kilometr kwadratowy, wydaje się śmiesznie niska. Jest to zdecydowanie propozycja dla ludzi lubiących aktywnie spędzać swój czas. Gdy pozna się już smak tych koncertów, przy takiej ofercie jedynym problemem wydaje się fakt, że trudno jest ograniczyć się tylko do jednej imprezy.

Agnieszka Szarek

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń