Co to jest lokalizacja i dlaczego się ją stosuje

Lokalizacja oznacza umiejscowienie, a w kontekście tłumaczeń jest to zabieg, polegający na dostosowaniu istniejącego już tłumaczenia do realiów kulturowych danego kraju bądź regionu. Proces ten, w przeciwieństwie do tłumaczenia, dopuszcza zmiany w tekście źródłowym, takie jak dostosowanie formatu daty, czasu, waluty czy adaptację grafiki. Lokalizacja ma na celu zainteresowanie odbiorcy, jest próbą skupienia jego uwagi na danym produkcie tłumaczenia.

Znacząco przyczynia się do wzrostu sprzedaży, lepszego przyjęcia produktu na rynku docelowym, satysfakcji klienta oraz przede wszystkim zmniejszenia ryzyka popełnienia błędu podczas przekładu.

Lokalizacja stron internetowych

Tłumaczenie strony internetowej to coś więcej niż dosłowne przełożenie tekstu. Treść znajdująca się na podstronach danego serwisu zostaje dopasowana do konkretnego środowiska, tak aby była jak najbardziej zrozumiała dla odbiorcy. Poza tłumaczeniem, brane są pod uwagę takie elementy jak grafika, jednostki wagi oraz miary, waluty. Dodatkowo należy określić technologię, w której strona jest zbudowana.

Lokalizacja oprogramowania

Zadanie to jest bardziej skomplikowane, bo dotyczy systemów komputerowych. W tym przypadku, tłumaczeniu podlegają teksty pomocy, interfejs, elementy menu, grafiki. Zakres produktów podlegających lokalizacji jest bardzo szeroki, od systemów bankowych po sprzęt medyczny czy gry komputerowe. Potrzebna jest zatem wiedza techniczna dotycząca różnych formatów zapisu danych oraz specyficznych narzędzi informatycznych. W taką pracę zaangażowany jest zwykle zespół tłumaczy, korektorów, programistów oraz inżynierów.

Lokalizacja aplikacji

Inaczej mówiąc, dostosowanie aplikacji do potrzeb użytkowników w danym kraju, czyli całego interfejsu, szaty graficznej oraz dokumentacji pomocniczej wraz z symbolami czy unikalnymi gestami. Dzięki takim zabiegom przełamane zostają bariery komunikacyjne, co znacznie zwiększa szanse powodzenia na rynkach zagranicznych.

Podsumowując, dobrze wykonana lokalizacja to klucz do skutecznej ekspansji ma rynkach globalnych. Proces ten wymaga czasu, dogłębnej analizy i oczywiście funduszy, by dane przedsięwzięcie przynosiło dochód. Lokalizacja jest niezbędnym procesem, przy pomocy którego produkt może skutecznie dotrzeć do odbiorcy i zyskać popularność. Faktem jest, że wiele zagranicznych firm i przedsiębiorstw stara się wypromować w naszym kraju, przez co lokalizacja na polski staje się coraz powszechniejsza.

(B.A.)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń