W dzisiejszych czasach biegła znajomość co najmniej jednego języka obcego stała się nieodzownym elementem zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W poszukiwaniu najskuteczniejszych metod nauki nie powinniśmy dać się zmanipulować utartym przekonaniom czy stereotypom. Niezależnie od tego, jaki język cię interesuje i na jakim etapie nauki jesteś, poniżej zaprezentowane mity mogą pomóc rozwiać niektóre wątpliwości.

Wiele osób uważa, że najlepszÄ… metodÄ… nauki jÄ™zyka obcego sÄ… konwersacje z native speakerem. Niektórzy nie zdajÄ… sobie sprawy, że zwÅ‚aszcza na poczÄ…tku przygody z jÄ™zykiem, nie jest to najlepsze rozwiÄ…zanie. OczywiÅ›cie nauka z native speakerem może przynieść wiele dobrego, miÄ™dzy innymi możemy przezwyciężyć barierÄ™ w mówieniu. Jednak powinniÅ›my pamiÄ™tać, że sami jesteÅ›my native speakerami jÄ™zyka polskiego, a mimo to wiÄ™kszość z nas nie podjęłaby siÄ™ nauczania jÄ™zyka polskiego, gdyż bez doÅ›wiadczenia pedagogicznego, zwyczajnie nie wiedzielibyÅ›my od czego zacząć.

Inni natomiast uważajÄ…, że aby nauczyć siÄ™ jÄ™zyka, trzeba koniecznie wyjechać za granicÄ™. Natomiast coraz wiÄ™cej osób przekonaÅ‚o siÄ™, że sam wyjazd za granicÄ™ nie jest w stanie zagwarantować biegÅ‚ego opanowania jÄ™zyka. Wprawdzie przebywanie za granicÄ… sprzyja nabyciu wielu umiejÄ™tnoÅ›ci np. odpowiedniego reagowania w danej sytuacji jÄ™zykowej, to samo przebywanie, nie spowoduje, że opanujemy struktury gramatyczne i leksykÄ™. WyjeżdżajÄ…c do pracy nie mamy pewnoÅ›ci, czy osoby w naszym otoczeniu bÄ™dÄ… posÅ‚ugiwać siÄ™ wyłącznie interesujÄ…cym nas jÄ™zykiem. JadÄ…c za granicÄ™ na kurs jÄ™zykowy mamy wprawdzie szansÄ™ nauczyć siÄ™ jÄ™zyka od samych wykÅ‚adowców, jednak rodzi siÄ™ pytanie, czy musimy wyjechać za granicÄ™, aby mieć okazjÄ™ nauczyć siÄ™ jÄ™zyka od najlepszych? Przecież wiele wybitnych lektorów uczy w szkoÅ‚ach jÄ™zykowych, do których możemy zapisać siÄ™ przebywajÄ…c w kraju.

CzÄ™sto możemy usÅ‚yszeć, że ktoÅ› chciaÅ‚by siÄ™ nauczyć jÄ™zyka, jednak wiek mu już na to nie pozwala. Istnieje przekonanie, że zdolność przyswajania wiedzy wystÄ™puje tylko do pewnego wieku, a najlepsze efekty osiÄ…gajÄ… tylko dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to w pewnym sensie prawda, ponieważ dzieci uczÄ…c siÄ™ wykorzystujÄ… obie półkule mózgu. Jednak  amerykaÅ„ski uczony – Edward L. Thorndike udowodniÅ‚, że pomiÄ™dzy 25 a 40 rokiem życia odznaczamy siÄ™ znacznie wiÄ™kszÄ… sprawnoÅ›ciÄ… uczenia siÄ™, niż w okresie dzieciÅ„stwa. Nie jest również wprost powiedziane, że osoby po 40 roku życia majÄ… duże kÅ‚opoty z naukÄ…. Przeciwnie, aktywność umysÅ‚owa jest dla nich wskazana. Efektywne uczenie nie zależy od wieku, lecz od motywacji i systematycznoÅ›ci.

(KK)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń