Halloween jest obchodzone w nocy 31 października jako wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Święto to jest najbardziej popularne w krajach anglosaskich i jest kojarzone z maskaradą, która ma na celu odstraszyć złe duchy.

Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, obchodzonego 31 października, które było pożegnaniem lata i przywitaniem pory zimowej, a zarazem świętem zmarłych. Ponad twa tysiące lat temu Celtowie zamieszkujący tereny dzisiejszej Irlandii, Szkocji i północnej Francji obchodzili święto podczas którego, w ich przekonaniu,  zaświaty łączyły się ze światem realnym i dochodziło do kontaktów zmarłych z osobami żyjącymi. Przebierano się, aby odstraszyć możliwy atak złych duchów oraz palono ogniska, które miały wydłużać dzień i wzmacniać walkę słońca z ciemnością. W XIX wieku emigranci przenieśli większość swoich zwyczajów, w tym Halloween, do USA.

Obecnie Halloween jest postrzegane głównie jako święto amerykańskie. W tym dniu możemy spotkać na ulicy przebierańców w strojach upiorów, wampirów, wilkołaków oraz wiedźm, czyli istot od dawna kojarzonych z światem złych duchów. Wśród dzieci popularna jest zabawa w cukierek albo psikus podczas której poprzebierane dzieci chodzą po domach z koszykiem lub torbą i proszą domowników o słodycze mówiąc ,,cukierek albo psikus” (ang. trick or treat). Jeśli domownicy nie mają słodyczy, wówczas dzieci mogą zrobić im jakiegoś psikusa.

W Polsce święto Halloween pojawiło się w latach 90. Głównym  symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środku dynia z wyszczerbionymi zębami. Do innych popularnych motywów należą duchy, demony, zombie oraz trupie czaski. Z okazji Halloween dla dorosłych organizowane są liczne imprezy, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Na imprezach domowych dominują motywy z horrorów, mroczna atmosfera jak również przerażające kostiumy.

W innych kulturach istnieją podobne uroczystości, które koncentrują swoją uwagę na istnieniu i aktywności duchów, np. Kawsasqanchis w Ameryce Południowej, święto Bon w Azji czy taniec egungunów w Afryce. W Japonii przygotowuje się specjalne pokarmy, wszędzie wiszą czerwone latarnie, których część zostaje wyrzucona do rzek i mórz.

(KK)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń