Jakiś czas temu, a dokładnie 29 maja, publikowaliśmy post pt. Emil Krebs – poliglota, który znał…68 języków o mężczyźnie, który w czasie swojego sześćdziesięciotrzyletniego życia opanował aż sześćdziesiąt osiem języków  w mowie i piśmie. Było to niesamowite osiągnięcie, do którego jeszcze nikt się nie zbliżył, i pewnie jeszcze długo ten rekord nie zostanie zagrożony. Władanie tyloma językami to iście imponujący wynik. Wydawałoby się nawet – niemożliwy, a jednak!

Wyniki badań przeprowadzonych przez Ulricha Ammona z uniwersytetu w Dusseldorfie, a które zaprezentowane zostały w artykule 12 najważniejszych języków świata na łamach Newsweeka wskazują wielce interesujące odkrycie.

Pomimo, że na całej kuli ziemskiej w niemalże dwustu krajach mieszka 7,2 miliarda ludzi, którzy posługują się ponad siedmioma tysiącami różnych języków, dialektów i narzeczy, tak naprawdę wystarczy znać jedynie 12 z nich by porozumieć się w każdym miejscu na Ziemi. Dlaczego? Sprawa wydaje się prosta – aż dwie trzecie światowej populacji używa na co dzień tylko dwunastu języków. Z kolei aż 96% wszystkich języków na świecie wydaje się być prawie wymarłe ze względu na to, że posługuje się nimi zaledwie 3% całej populacji.

Poniżej lista z najpopularniejszą dwunastką. Obok podana jest liczba osób posługujących się danym językiem na całym świecie:

 1. Chiński – 1,39 mld ludzi
 2. Hindi / Urdu – 588 mln ludzi
 3. Angielski – 527 mln ludzi
 4. Arabski – 467 mln ludzi
 5. Hiszpański – 389 mln ludzi
 6. Rosyjski – 254 mln ludzi
 7. Bengalski – 250 mln ludzi
 8. Portugalski – 193 mln ludzi
 9. Niemiecki – 132 mln ludzi
 10. Japoński – 123 mln ludzi
 11. Francuski – 118 mln ludzi
 12. Włoski – 67 mln ludzi

Wciąż najbardziej popularnym językiem, którego uczą się ludzie na całym świcie jest angielski. Jego znajomość z pewnością pomaga podczas podróżowania, nawiązywania i utrzymywania kontaktów biznesowych, czy w codziennej pracy.  Jednak, by móc w pełni podbijać świat i swobodnie poruszać się po naszym globie, warto pomyśleć o rozpoczęciu nowego kursu językowego. Może chiński? Albo urdu? Powodzenia!

(DP)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń