Zacząłem 87. rok życia, piszę wiersze od 70 lat… i nie wiem, kim jest poeta… ale wiem, że nie jestem ani kapłanem, ani błaznem. Jestem człowiekiem, człowiekiem, który pisze wiersze. – Tadeusz Różewicz

Wszyscy wiemy o tym, że rok 2011 jest w Polsce Rokiem Miłosza, ale chyba mało kto słyszał, że jest to także Rok Różewicza. Wprawdzie oficjalnie Rok Różewicza został ogłoszony tylko we Wrocławiu, bo to z tym miastem poeta jest związany od ponad 40 lat, ale myślę, że wielbiciele jego twórczości będą świętować niezależnie od miejsca zamieszkania.

Tadeusz Różewicz, który w roku 2011 obchodzi 90. urodziny, to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, a także znakomity dramaturg i prozaik. O jego wpływie na rozwój polskiej literatury świadczy choćby fakt, że stworzył on nowy system wiersza polskiego, nazywany po prostu – wierszem różewiczowskim. Różewicz odnowił język literatury, znalazł indywidualny wyraz dla doświadczenia epoki totalitaryzmów i kryzysu wartości. Jako dramaturg uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców europejskiego teatru absurdu.

Wiersze Różewicza przetłumaczono na ponad 40 języków, m.in. albański, arabski, celtycki, chiński, estoński, hinduski, hebrajski i jidisz. Jego poezja jest szczególnie popularna w Niemczech i Skandynawii. W Uzbekistanie powstała kantata oparta na jego twórczości,  w Helsinkach  postawiono  pomnik jego poezji,  w Lejdzie w Holandii na ścianie kamienicy umieszczono wiersz Pisałem, i to po polsku, a w szwedzkim piśmie dla lekarzy psychiatrów przedrukowany został poemat Rodzina nadpobudliwych, który uznano za najbardziej precyzyjny opis symptomów choroby.

Główne imprezy związane z Rokiem Różewicza odbędą się w czerwcu we Wrocławiu. W ramach Festiwalu Teatralnego „Różewicz rozrzucony”, organizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny i Teatr Nowy w Krakowie, zaprezentowanych zostanie kilka spektakli opartych na dramatach Różewicza. Zaplanowano debaty z udziałem krytyków i twórców teatralnych. Ważnym elementem projektu będzie publiczne czytanie wierszy i dramatów Różewicza. Wydarzenia organizowane w ramach projektu będą odbywać się także w Krakowie, Warszawie i Radomsku – mieście, w którym urodził się poeta. Mocnym akcentem kończącym Rok Różewicza będzie zaplanowana na 18 grudnia premiera Pułapki w Operze Wrocławskiej.

A już w kwietniu Tadeusz Różewicz będzie bohaterem festiwalu Port Wrocław, którego organizatorzy zapraszają na debatę pod przewrotnym, acz wiele mówiącym tytułem: „Czy Nobel zasłużył na Różewicza”.

Więcej informacji: http://www.wteatrw.pl, http://www.wroclaw.pl/rok_rozewicza__wroclaw_na_90_urodziny_poety,1.dhtml

ED

image_pdfimage_print
Call Now ButtonPomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń