Czy szybka nauka języków obcych jest w ogóle możliwa? Nie od dziś wiadomo, że nauka języków potrafi przysporzyć problemów. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest niewątpliwie systematyczność<br> i cierpliwość, ale z drugiej strony znając sprawdzone i skuteczne metody przyswajania języków, można ten proces znacznie przyśpieszyć. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym twoja edukacja nabierze tempa.

Sposoby na szybką i efektywną naukę języków obcych
Nauka poprzez… seriale i filmy

Wiele osób popełnia błąd, gdy podczas oglądania seriali lub filmów wybiera lektora zamiast napisów. Wybierając napisy, można połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli oglądać to, na co ma się ochotę<br> i przy okazji uczyć się. Oglądając obcojęzyczną produkcję, można między innymi :
• Korzystać z polskich lub dwujęzycznych napisów. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nowym językiem, łatwiej będzie Ci w ten sposób zrozumieć fabułę i losy bohaterów.
• Podczas oglądania warto próbować wyłapywać pojedyncze słówka, a następnie spisywać je na kartce, nie przejmując się ich pisownią. Możesz ją skorygować później z pomocą słownika. W ten sposób intuicyjnie poznasz podstawowe zasady wymowy poszczególnych głosek.
• Gdy poczujesz się pewniej z językiem, zmień napisy na oryginalne lub całkowicie z nich zrezygnuj.<br> W efekcie łatwiej skupisz się na samym słuchaniu i szybciej przyswoisz nowe słownictwo.

Radio i podcasty

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają wszelkiego rodzaju podcasty. Jest wiele stron internetowych lub aplikacji, takich jak Youtube, Spotify czy Podcasty, dzięki którym zyskasz dostęp do ogromnej ilości materiałów w języku, którego się uczysz.
Słuchanie zagranicznego radia jest równie dobrym pomysłem. Spróbuj znaleźć stację, na której przeważają ciekawe wywiady albo relacje z imprez sportowych czy kulturalnych.

Poznaj ludzi posługujących się językiem, który chcesz opanować

Nic tak nie przyśpiesza nauki jak kontakt z obcokrajowcami. To niezwykle cenne doświadczenie. Dzięki rozmowie zaznajomisz się z licznymi skrótami i potocznymi wyrażeniami, które trudno znaleźć w książkach. Istnieją również aplikacje, które umożliwiają rozmowę z native speakerami, np. iTalki, HelloTalk, WeSpeke czy HiNative. Możesz pobrać je na telefon i korzystać z nich jak ze zwykłych komunikatorów.

Zainstaluj dobrą aplikację do nauki słówek na telefon

Powszechnie wiadomo, że w nauce języka niezwykle ważne są systematyczne powtórki opanowanego wcześniej materiału. Dzięki takim aplikacjom możesz powtarzać słówka nawet<br> w kolejce sklepowej czy jadąc komunikacją miejską.
Aplikacje, które cieszą się największą popularnością, to przede wszystkim:

  • Duolingo,
  • Memrise
  • Babbel,
  • Drops.

Podsumowując, nauka nowego języka wcale nie musi być nudnym i żmudnym procesem. Nie narzucaj sobie zbyt trudnych do osiągnięcia celów, w końcu nie od razu Rzym zbudowano. Spraw, aby nowy język stał się twoją pasją, połącz go ze swoimi zainteresowaniami. Trening czyni mistrza,<br> a kto wie, być może w przyszłości staniesz się tłumaczem?

(K. K.)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń