Każdy z nas zapytany, który mamy rok, zapewne odpowie z rozbawieniem, że 2021, a już za moment będzie to 2022. Jednak mało kto zastanawia się nad bardzo istotną kwestią – skąd wzięła się akurat ta data? I dlaczego nie jest ona taka sama na całym świecie?

Szczęśliwego Nowego Roku 2022!
Wiele zależy od religii

Dla chrześcijan nasza era zaczyna się od najważniejszego dla nich wydarzenia, czyli narodzin Jezusa Chrystusa, choć i tutaj pojawiają się spory, w którym roku tak naprawdę się urodził – różne źródła podają, że było to co najmniej kilka lat wcześniej, niż obecnie się zakłada. Dzięki tej tradycji wziął się skrót A.D., oznaczający w języku polskim nic innego jak „Rok Pański” (Anno Domini). Nieco mniej religijni Polacy zastosują jednak skróty n.e i p.n.e. W języku francuskim używa się terminu „avant Jésus-Christ” (av. J.-C.), w języku niemieckim – „vor Christus” (v. Chr.), a w języku angielskim – before Christ (B.C.). Chrześcijaństwo to największa religia świata, stąd tak wielu ludzi posługuje się kalendarzem gregoriańskim i przyjmuje, że wkrótce nadejdzie rok 2022.

Trochę inaczej odmierza się czas w kalendarzu żydowskim. Tutaj liczenie upływających lat zaczyna się od dnia stworzenia świata – według uczonych rabinów nastąpiło to 7 października 3761 roku p.n.e. Zatem w kalendarzu żydowskim jest dziś 5782 rok.

Z kolei muzułmanie za początek nowej ery przyjęli wydarzenie hidżry, czyli dzień ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny w 622 roku. Co ciekawe, rok w kalendarzu księżycowym, używanym przez społeczność muzułmańską, jest krótszy od tradycyjnego i ma 354 dni.

Co na to nauka?

Jednak niektórzy uczeni, jak na przykład zasłużony dla nauki o epokach Cesare Emiliani, uznaliby te wszystkie cyfry za niemiarodajne. Wynika to z faktu, że już o wiele wcześniej niż w 1 roku n.e. tryb ludzkiego życia przypominał w dużej mierze ten dzisiejszy. Ludzie od dawna nie przemierzali już ogromnych terenów jako wędrujące grupy poszukiwaczy, a prowadzili osiadły tryb życia, dbając<br>o powodzenie i urodzaj tam, gdzie zdecydowali się zamieszkać. Moment ten określany jest jako początek ery holocenu, której podwaliną stała się rewolucja neolityczna. Przypada on w momencie mniej więcej 10 tysięcy lat przed narodzinami Chrystusa. Czy więc nie powinnyśmy odliczać mijających lat od czasu osiedlenia się człowieka? To by znaczyło, że nadchodzi rok 12022!

Trochę inaczej do problemu podeszli Aztekowie i Majowie, którzy zamiast określać datę początku świata, woleli ustalać jego prawdopodobny koniec. Przez to już nie raz zdarzyło nam się zadrżeć<br>w obawie przed katastrofalnymi przepowiedniami. Ach ten pamiętny 21 grudnia 2012 roku!

Jak stwierdził Terencjusz – ile głów, tyle zdań! A ponieważ w naszym kalendarzu zbliża się koniec roku 2021, tworzymy listę postanowień noworocznych. Za nami prawie 30 lat doświadczenia w branży tłumaczeniowej, a my wciąż chcemy być jeszcze lepsi! Dlatego Was również zachęcamy do nieustannego rozwoju, realizowania wymagających wyzwań i stawiania sobie poprzeczki naprawdę wysoko!

(F. Sz., I. N. )

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń