Wielka Brytania najczęściej kojarzy się z rodziną królewską – Królowa Elżbieta, Książę Karol, czy Książę William. Gdy myślimy o tym kraju, w naszej głowie pojawiają się obrazy pięknego Londynu i Big Bena. To także państwo z obszerną historią oraz wieloma wybitnymi postaciami, takimi jak William Szekspir czy Jane Austen. Nie można zapomnieć o <a href=”https://www.atominium.com/pl/jezyki”>języku</a> angielskim, który stał się międzynarodowym sposobem komunikacji ludzi z różnych stron świata. Wielka Brytania to miejsce z wieloma tradycjami, a niektóre z nich mogą być szczególnie zaskakujące i niespotykane w innych państwach.

Białe suknie ślubne

Zwyczaj zakładania białej sukni idąc do ołtarza ma swoje korzenie w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii. W tamtych czasach, a także wcześniej gdy kobieta wychodziła za mąż nie zakładała stroju w tym kolorze. Pierwszą, która się tego podjęła była Królowa Wiktoria wychodząc za Księcia Alberta w 1840 roku. Za nią podążyły przyszłe mężatki, a zakładanie bieli w dniu ślubu jest powszechne do dziś.

Wielka Brytania prekursorem w branży ślubnej, czyli ciekawostki ze Zjednoczonego Królestwa

How are you?

Ciekawostka ta dotyczy nie tylko Wielkiej Brytanii, lecz także Stanów Zjednoczonych. „How are you?” w <a href=”https://www.atominium.com/pl”>tłumaczeniu</a> na polski oznacza „jak się masz?”, jest to pytanie zadawane na co dzień każdemu, nawet obcym ludziom na ulicy. W Polsce jest to rzadko spotykane zjawisko, aby pytać przypadkowych przechodniów o ich samopoczucie. Choć jest to ogólnie przyjęty zwyczaj w wyżej wymienionych krajach, osoby pytające nie oczekują, że odpowiadający zacznie zwierzać się im z problemów osobistych, jest to bardziej forma powitania, więc odpowiedź typu „dziękuję, dobrze, a Ty?” w zupełności wystarcza.

<a href=”https://www.atominium.com/pl/jezyki”>Język</a> angielski

Warto poruszyć temat samego <a href=”https://www.atominium.com/pl/jezyki”>języka</a> angielskiego, którym posługują się miliony ludzi. Umożliwia on kontakt osobom z całkowicie różnych części świata i mówiących odmiennymi <a href=”https://www.atominium.com/pl/jezyki”>językami</a> narodowymi. W rzeczywistości nie pochodzi on z Wysp Brytyjskich, lecz z obszarów dzisiejszych Niemiec i Holandii. Angielski jest stale rozbudowywany, a rocznie pojawia się około 4 tysiące nowych słów. Najczęściej używanymi są „good” i „happy”, co w <a href=”https://www.atominium.com/pl”>tłumaczeniu</a> oznacza „dobrze” i „szczęśliwy”, czyniąc ten <a href=”https://www.atominium.com/pl/jezyki”>język</a> jednym z najbardziej wesołych.

Popołudniowa herbata

Choć jest to zwyczaj coraz rzadziej przestrzegany, Wielka Brytania wielu ludziom nadal kojarzy się z popołudniową herbatką pitą o 17:00. Godzina ta wynika z faktu, że w przeszłości arystokracja jadła poranne śniadanie oraz wieczorny obiad, a napój ten serwowany z kanapkami oraz ciastkami miał zaspokoić głód pojawiający się w ciągu dnia. Obecnie, zwykli obywatele nie mają czasu, aby po południu zasiąść do takiego podwieczorku, lecz nadal robi to, na przykład, królowa Elżbieta.

Jak widać Wielka Brytania to bardzo interesujący kraj z wieloma bardziej i mniej zaskakującymi ciekawostkami i faktami z codziennego życia. Z pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia, aby poczuć specyficzny brytyjski klimat na własnej skórze.

(K.B.)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń