Historia i geneza Igrzysk Olimpijskich

Aby w pełni uchwycić i zrozumieć wagę oraz znaczenie igrzysk olimpijskich, musimy cofnąć się do czasów starożytnej Grecji, a konkretnie do roku 776 p.n.e., kiedy to odbyły się pierwsze igrzyska w Olimpii. Zostały one zorganizowane pod patronatem boga Zeusa, a w momencie ich rozpoczęcia wstrzymywano wojny na okres 2 miesięcy, aby 5 dniowe igrzyska mogły przebiegać bez zakłóceń a uczestnicy oraz widzowie mogli w spokoju wrócić w swoje strony po ich zakończeniu. To zawieszenie broni nazywane było „pokojem bożym” i miało na celu podkreślenie jak wielkim wydarzeniem były te zawody. Na cześć zwycięzców pisane były pieśni, a w ich rodzimych stronach stawiane były pomniki ku ich czci. Również miejscowości z których pochodzili zyskiwały sławę i dobre imię.

Po roku 396 n.e. nastąpiła przerwa w organizacji igrzysk a ich tradycja popadła w niepamięć, aż do 1896r., gdy pomysł oraz inicjatywa francuza o imieniu Pascal Grousset przerodziły się w rzeczywistość i wyprawiono pierwsze, międzynarodowe, Nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Miały one miejsce w Atenach, na wniosek greka Dimitriosa Wikielasa, pełniącego urząd pierwszego prezesa Międzynarodowego Komitetu Igrzysk Olimpijskich. Od czasu tej uroczystości organizowana jest ona cyklicznie do dziś.

Wyjątkowość Igrzysk 2020-2021 oraz udział Polski

W roku 2020 rozpoczęły się jedyne w swoim rodzaju igrzyska, których gospodarzem jest Tokio, stolica Japonii. Wyjątkowość tej imprezy polega na czasie jej trwania, ponieważ data rozpoczęcia została przesunięta na rok 2021 z powodu wybuchu jednej z najgroźniejszych pandemii w historii ludzkości, która ogarnęła cały świat. Daje to teoretycznie dwa lata trwania uroczystości. Jednak obecnie sytuacja uspokoiła się na tyle, iż konkurencje zostały wznowione a zawodnicy z całego świata powrócili do zmagań w sportowej atmosferze. Polska, mimo nie zaliczania się do ścisłej czołówki krajów pod względem ilości zebranych medali, nadal może się poszczycić pozycją pośród pierwszej 20 z 80 krajów biorących udział w igrzyskach. Reprezentanci naszego kraju zdobyli złoto w dyscyplinach takich jak na przykład rzut młotem czy sztafeta mieszana oraz srebrne i brązowe medale w wielu innych konkurencjach.

Zmagania sportowe na najwyższym poziomie – Igrzyska Olimpijskie 2020/21 w Tokio

Wspólny język

W miejscu skupiającym tak wielkie emocje, oraz rzadko spotykaną różnorodność kultur i języków, niezbędna jest sprawna komunikacja pomiędzy przedstawicielami poszczególnych państw, a to wymaga w wielu przypadkach posiadania w pobliżu tłumacza ustnego, którego praca umożliwia porozumienie ponad barierami językowymi, oraz wspólne cieszenie się tym niezwykłym czasem w pełni. Osoba taka może być zarówno tzw. „freelancerem” jak i świadczyć usługi z ramienia biura tłumaczeń lub agencji tłumaczeniowej. Coraz częściej w celu translacji mowy używane są urządzenia elektroniczne, aczkolwiek na chwilę obecną wykwalifikowany ,tłumacz symultaniczny jest na wagę złota.

Piękno w tradycji

Patrząc na całokształt Igrzysk Olimpijskich na przestrzeni historii ludzkości, była to od samego początku tradycja pełna zrozumienia, jedności i poczucia istnienia jako część większej całości, jaką jest ludzkość. Mimo iż impreza ta skupia się głównie wokół starożytnego hasła przewodniego „Citius Altius Fortius” oznaczającego „Szybciej, Wyżej, Mocniej”, promującego dążenie do wyżyn sprawności fizycznej, odbywa się to w atmosferze wzajemnego szacunku, konkurowania na zasadach fair-play i uprzejmości. Te kilka dni spędzanych razem raz na 4 lata niesie ze sobą bardzo wiele radości i cudownych wspomnień do noszenia w sercu na czas pozostały do kolejnych igrzysk.

(F.S.)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń