Każdy z nas ma w domu przynajmniej jedną miednicę i każdy z nas doskonale wie, do czego ten przedmiot służy. Jest to naczynie, przeważnie o kolistym, kwadratowym lub innym, bardziej wyszukanym kształcie. Wszystko, w zależności od fantazji projektanta danej misy.  Współcześnie miednicę wykonuje się z tworzyw sztucznych, głownie z plastiku, rzadko z ceramiki czy innych materiałów. W każdym supermarkecie lub sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, możemy kupić miednicę w dowolnym kolorze, ozdobioną różnorodnymi wzorami, ornamentami i motywami zdobniczymi. Różnorodność i ilość dostępnych modeli jest imponująca i niezwykła. Większość z nas na pewno nie ma pojęcia skąd wzięła się nazwa  tego przedmiotu. Wiele osób uważa, że nazwa nawiązuje do kształtu naczynia, który przypomina kość miedniczą. Nic bardziej mylnego! Określenie „miednica” pochodzi od nazwy surowca mineralnego – miedzi, z której początkowo wytwarzano naczynie. Stąd też pogląd, że tradycyjna miednica powinna być miedziana.

Podobnie jest w przypadku bielizny. Bielizna to nie tylko odzież noszona bezpośrednio pod ubraniem, ale także pościel i różnego rodzaju nakrycia stołowe takie jak serwety, obrusy itd. W przeszłości, w przeciwieństwie do czasów współczesnych wszelka bielizna miała kolor biały, była zrobiona i uszyta z białego, niczym nie zabarwionego płótna. Zatem nazwa „bielizna” nawiązuje to barwy tkaniny, której wykonywano poszczególne części garderoby.

W języku polskim funkcjonuje mnóstwo wyrazów, które posiadają ciekawą etymologię. Wiele powszechnie stosowanych słów i wyrażeń zmieniło swoje znaczenie. W zasadzie zjawisko zmiany znaczenia jest dziś powszechne. Często przedmiot, do którego odnosi się dawna nazwa nie ma nic, bądź niewiele wspólnego ze swoim pierwowzorem.

Przykładów można przytaczać mnóstwo.

Choćby popularny i używany praktycznie przez większość z nas wyraz „facet”, który w przeszłości określał tylko eleganckiego mężczyznę, a dziś można użyć go w odniesieniu do każdego dorosłego osobnika płci męskiej, bez względu na jego gust, wytworność i szyk.

Kolejny przykład może stanowić wyraz „kanapka”. Dziś mówiąc o kanapce mamy na myśli przekąskę, czyli smaczną bułeczkę z sałatą, wędliną i innymi dodatkami. Interesujący jest fakt, że słowo „kanapka” pochodzi od łacińskiego canopium, które pierwotnie oznaczało łóżko z zasłoną chroniącą przed muchami.

Dlaczego słowa zmieniają swoje znaczenia i jaka jest historia tych zmian nie dowiemy się prawdopodobnie, w większości przypadków, nigdy. Jednak, aby dowiedzieć się więcej na temat źródeł słów i pochodzenia wyrazów w języku polskim, warto udać się z wizytą do biblioteki i zapoznać się z treścią Słownika etymologicznego języka polskiego.

(JS)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń