Kampania społeczno-edukacyjna „Ojczysty – dodaj do ulubionych” ma na celu kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny.

Kampania została zainaugurowana 20 lutego 2012 roku podczas konferencji prasowej w warszawskiej Galerii „Kordegarda”, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Jej organizatorami są Narodowe Centrum Kultury  i Rada Języka Polskiego. Kampania została nawet objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Język jest jednym z głównych elementów tożsamości narodowej i indywidualnej każdego człowieka. Jesteśmy z nim związani od dziecka i dzięki temu nasza cywilizacja się rozwija. Doświadczenia są przekazywane z pokolenia na pokolenie, tworząc wspólną pamięć historyczną. Gdyby nie język, nie wiedzielibyśmy, jak przebiegała I wojna światowa czy jak wyglądała starożytna Grecja. Tylko dzięki językowi – mówionemu lub pisanemu – wiemy, jaki był świat kilkaset czy kilka tysięcy lat temu.

Język jest wokół nas – w domu, w pracy, na ulicy i w sklepie – wszędzie. Tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na to, jak wyrażamy swoje emocje i przekazujemy informacje. Język wpływa przecież na nasz sposób postrzegania rzeczywistości, porządkuje ją, nazywa i ocenia jej elementy.

Jako że polszczyzna jest jednym z 25 języków, które posiadają największą liczbę rodzimych użytkowników na świecie (posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce  i poza jej granicami)[1], warto zwrócić uwagę na konieczność jej ochrony, aby zachować różnorodność językową na kuli ziemskiej.

Kliknij „Lubię to”!:

http://www.jezykojczysty.pl/debata.html

(AK)


[1] http://www.jezykojczysty.pl/index.html z dnia 8.03.2012

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń