Myślisz, że o języku angielskim wiesz już wszystko? Zapoznaj się ze zbiorem ciekawostek na jego temat!

Zacznijmy od tego, że język angielski ma status języka oficjalnego w 56 krajach świata i około półtora miliarda użytkowników. Jego słownik obejmuje ponad 600 tysięcy wyrazów, co czyni go jednym z najbogatszych języków na świecie. Najpopularniejsza litera w języku angielskim, to litera e, zaś najwięcej wyrazów – w Oxford English Dictionary ponad 34 tysiące – zaczyna się na literę s. Skoro już jesteśmy w temacie liter, bardzo interesujący jest fakt, że W żadnej nazwie cyfry od 0 do 999 nie znajdziemy literki a. Pojawia się ona dopiero w słowie „thousand”.

Przejdźmy teraz do słów. Najczęściej występującym słowem w języku angielskim jest przedimek „the”, zaś najdłuższym – według słownika Oxford English Dictionary – jest wyraz „pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis”. Ma on 45 liter i oznacza chorobę płuc. Warto wymienić również inne najdłuższe słowa. Na przykład „rhythm” to najdłuższe słowo bez „prawdziwej samogłoski”, czyli a, e, i, o lub u. Najdłuższym wyrazem jednosylabowym jest wyraz „screeched” oznaczający czasownik „pisnąć” w czasie przeszłym. „Uncopyrightable” to najdłuższe angielskie słowo, w którym żadna litera nie powtarza się. Największą liczbę znaczeń ma zaś słowo „set”. Istnieją aż 464 sposoby jego użycia!

W języku angielskim znajdziemy również wyraz o dwóch przeciwstawnych znaczeniach. Niemożliwe? Jest to słowo „cleave” i znaczy zarówno rozszczepiać, jak i przylegać. Ciekawe jest również słowo „bookkeeper”, czyli księgowy. Jest to jedyny wyraz w języku angielskim, który zawiera trzy pary zdublowanych liter występujących jedna po drugiej. Przyjrzyjmy się jeszcze słowu „queue” (kolejka/warkocz). Będzie wymawiane dokładnie w ten Dame sposób nawet po usunięciu 4 liter! Warto też dodać, że zbitkę literową „ough” można wymówić na dziewięć różnych sposobów. Wszystkie te wersje znajdziemy w zdaniu: “A rough-coated, dough-faced thoughtful ploughman strode through the streets of Scarborough; after falling into a slough he coughed and hiccoughed “. Poetów przestrzegam przed słowami: „month” (miesiąc), „wasp” (osa), „depth” (głębia), „orange” (pomarańczowy), „silver” (srebrny) i „purple” (fioletowy). Słowa te bowiem nie posiadają rymów.

Słowa „quiz” używamy nie tylko w języku angielskim. A skąd się wzięło? Podobno zostało „wynalezione” w 1780 roku przez kierownika teatru w Dublinie jako efekt zakładu, który mówił o wprowadzeniu do słownika słowa bez znaczenia w ciągu 24 godzin. Interesująca jest również etymologia wyrazu „testify”, znaczącego potwierdzać, zeznawać. Pochodzi on z czasów, kiedy mężczyźni byli zobligowani do przysięgi na ich genitalia („testicles”).

Słyszeliście o panagramach? Są to zdania, które zawierają wszystkie litery alfabetu. Palindromem w języku angielskim, zawierającym wszystkie 26 liter, jest zdanie: „The quick brown fox jumps over the lazy dog”.

Na koniec „tongue twister”, czyli językowy łamaniec. Według Księgi Rekordów Guinnessa, najtrudniejszym językowym łamańcem jest zdanie: „The sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick”. Znacie trudniejsze? Koniecznie się z nami podzielcie!

(PW)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń