Istnieje wiele stereotypów dotyczących naszych zachodnich sąsiadów. Na każdym kroku słyszymy, że są bardzo dobrze zorganizowani, a język niemiecki jest wymagający i trudny do opanowania.  Niemcy, uznawani także za największych koneserów złocistego, chmielowego trunku, z tradycji picia piwa uczynili święto – słynny na cały świat Oktoberfest. Ale czy naprawdę do nich należy tytuł najznakomitszych piwnych smakoszy? Zaraz się dowiemy!

Niemiecki – najtrudniejszy język świata?

Język niemiecki może przysporzyć wiele trudności w nauce. Skomplikowana gramatyka, w tym odmiany rodzajników i przymiotników czy rozbudowane rzeczowniki, bywają sporą zagwozdką dla studentów germanistyki, a także innych osób pragnących zgłębić tajniki tego języka. Jednak, jak się okazuje,  niemiecki nie figuruje na listach najtrudniejszych języków na świecie, a filologia germańska cieszy się w Polsce dużą popularnością. Na rynku swoje usługi oferuje znakomita ilość tłumaczy języka niemieckiego, którzy specjalizują się w wielu dziedzinach naukowych.

Niemcy to perfekcjoniści

Każdy kto kiedykolwiek utrzymywał kontakty biznesowe z naszymi zachodnimi sąsiadami, wie, że punktualność i perfekcja to zalety, które cechują każdego Niemca. Znane powiedzenie „Ordnung muss sein” idealnie obrazuje podejście Niemców do pracy. To dzięki tym cechom narodowym, Niemcy są pierwszą gospodarką w Europie i czwartą na świecie. Niemieckie koncerny znane są na całym globie i kojarzone z najwyższą jakością. Perfekcjonizm Niemców przejawia się nie tylko w obszarze biznesu. Warto odwiedzić naszym sąsiadów, aby przyjrzeć się bliżej niemieckiej infrastrukturze, która wyróżnia się dobrą organizacją i przystępnością dla użytkowników.

Perfekcyjna organizacja, trudny język i królestwo piwa…Jakie są stereotypy dotyczące Niemiec?

Niemcy to smakosze piwa

Faktem jest, że Niemcy są największym producentem piwa w Unii Europejskiej, czego ukoronowaniem są tak zwane dożynki chmielne, czyli popularny Oktoberfest. Jednak nasi niemieccy sąsiedzi, nie przodują w spożywaniu tegoż napoju. W 2019 roku japoński browar Kirin przeprowadził badania dotyczące spożycia piwa w poszczególnych krajach przypadające na jednego mieszkańca. Niekwestionowanym zwycięzcą okazały się Czechy (po raz 24 z rzędu!), a mieszkańcy Niemiec uplasowali się dopiero na 4 pozycji.

Podsumowując, stereotypy nie zawsze muszą się kojarzyć pejoratywnie. Często swoje podłoże mają w głęboko zakorzenionych cechach narodowych, które jak widzimy na przykładzie Niemiec, uplasowały ten kraj w czołówkach list wielu istotnych gospodarczo  branż. Na tak wysoką pozycję ma wpływ również popularyzacja samego języka. Obecnie, niemal 125 milionów ludzi posługuje się biegle niemieckim, a to lokalizuje Niemców wysoko na mapie Europy i Świata.

(A.H, P.S.)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń