Mamy już półmetek wakacji, na które wszyscy tak długo czekaliśmy. Planując urlop, przeważnie jesteśmy zainteresowani miejscami w których faktycznie możemy poczuć wakacyjną atmosferę – kraje takie jak Grecja, Włochy i Hiszpania mają zazwyczaj najwięcej turystów z Europy i nie tylko. Państwa Skandynawskie jak na przykład Norwegia raczej nie kojarzą się jako typowe miejsca do odwiedzenia w czasie wakacji, głównie ze względu na niższe temperatury tam panujące, dość surowy klimat i wysokie ceny. Jednakże z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wakacyjną wycieczkę do jednego z krajów Wikingów. Co więc interesującego możemy zobaczyć w Norwegii?

Kraj ten ma wiele do zaoferowania jeśli chodzi o piękno przyrody, a przede wszystkim rozciągające się przez całą linię brzegową fiordy. Duże wrażenie robi klif o prawie idealnym kształcie prostopadłościanu o nazwie Preikestolen, znajdujący się w paśmie Lysefjordu wokół którego biegnie wiele tras trekkingowych. W tejże okolicy znajduje się ogrom atrakcji dla fanów lubiących adrenalinę i górzyste tereny, gdyż tuż niedaleko Preikestolen znajduje się przerażająco odstający głaz, “wiszący” 1100 metrów nad jeziorem zwany Trolltunga (czyli w tłumaczeniu język trolla). Po dłuższym spacerze po okolicy mamy również szansę zobaczyć kamień Kjerag znajdujący się między dwoma półkami skalnymi, na który śmiałkowie mogą wejść i zrobić spektakularne zdjęcie.

Wakacje w Norwegii – co warto zobaczyć? / Holiday trip to Norway - what to visit?

Jednym z większych miast w Norwegii, leżący niedaleko Preikestolen, jest Stavanger. Do najlepszych atrakcji miasta należy Gamle Stavanger, czyli tzw. stare miasto. Jest to najstarsza dzielnica miasta w której znajduje się 200 białych domków mających wartość historyczną, gdyż zostały zbudowane w XVIII-XIX wieku, tak więc spacerując w tej okolicy możemy się poczuć jak za dawnych lat. Dość nietuzinkowym miejscem jest Norweskie Muzeum Konserw, gdyż Gamle Stavanger zamieszkiwali niegdyś pracownicy fabryk konserw rybnych. Wizyta w muzeum daje wyobrażenie, jak wyglądała praca w fabryce z lat 20 i życie jej pracowników. Będąc w Stavanger, koniecznie należałoby zwiedzić najstarszą katedrę w Norwegii (tłumaczenie na norweski to Stavanger domkirke), zbudowaną w 1100-1150 roku. Katedra znajduje się tuż obok portu Stavanger, wzdłuż którego można przejść się na popołudniowy spacer. Wisienką na torcie wizyty w Stavanger, jeżeli odwiedzamy miasto w czerwcu, jest zdecydowanie festiwal Street artu odbywający się tam od 2009 roku. Spacerując ulicami miasta mamy szansę odkryć fascynujące murale najbardziej znanych artystów tego nurtu na świecie. Historycznym punktem w okolicy miasta jest monument o nazwie Sverd i fjell, przedstawiający trzy wbite w ziemię miecze upamiętniające sławną bitwę w Harfsjfjord która miała miejsce w czasach wikingów.

Na północ od Stavanger znajduje się kolejne ważne miasto – mowa tu o Bergen. Jest to drugie co do wielkości miasto w Norwegii, które przede wszystkim kojarzy się z kolorowymi, drewnianymi domkami położonymi przy portowym nabrzeżu. Bryggen, bo tak nazywa się owa dzielnica Bergen, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W domach niegdyś mieściły się kupieckie Hanzy, która przez wieki była głównym handlarzem ryb oraz zboża. Bergen w tamtym okresie stało się zamkniętym, kupieckim miastem. Dziś, w dawnych kupieckich domach, znajdują się sklepy z pamiątkami, muzea, restauracje lub galerie sztuki. Intrygującym miejscem jest najmniejsze muzeum świata znajdujące się w jednym z budynków Bryggen, zwane Thetamuseet (tłumaczenie na polski to Muzeum grupy Theta). Muzeum stanowi jeden pokój, który był używany przez norweską grupę ruchu oporu znaną jako grupa Theta do wysyłania wiadomości radiowych do Anglii pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej.  Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających w 1982 roku. Kolejnym muzeum leżącym przy porcie jest Muzeum Hanzeatyckie, które jest jednym z najstarszych muzeów w Norwegii otwartym w 1872 roku. W środku można zobaczyć, w jakich warunkach żyli niemieccy kupcy, którzy w tamtym okresie przejęli handel w Bergen.

72 kilometry na północ od Bergen na turystów czeka drugi najdłuższy fiord na świecie o nazwie Sognefjorden. Właściwie jest to system 27 zatok fiordowych odchodzących od głównego fiordu, z których najbardziej znane są Nærøyfjorden, Lustrafjorden i Fjærlandsfjorden. Zapierające dech w piersiach widoki można podziwiać płynąc w rejs, lub wybrać się na wycieczkę zwłaszcza że okoliczne tereny górskie należą do najpopularniejszych terenów pieszych w Norwegii.

Oslo jest stolicą Norwegii od 1814 roku i cały czas się rozwija. Miasto należy do tych mniejszych w porównaniu z innymi europejskimi stolicami, natomiast obfituje w atrakcje turystyczne. Ważnym historycznym miejscem w stolicy Norwegii jest zamek Akerhus, który niegdyś pełnił rolę twierdzy i służył do obrony miasta. Jego strategiczne położenie nad brzegiem morza również miało duże znaczenie podczas bitew. Przetrwał wszystkie oblężenia i nigdy nie został zdobyty przez siły wroga. Dzisiaj na zamku można zobaczyć wiele artefaktów militarnych oraz mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej. Miłośników czasów Wikingów na pewno zainteresuje Muzeum Łodzi Wikingów, w którym można obejrzeć 3 dębowe łodzie z IX wieku wraz z zawartością w nich znalezionych. Osoby lubiące sztukę zaintryguje spacer przez Park Vigelanda. Kompleks jest dziełem artysty Gustava Vigelanda, który w 1907 roku wykonał 212 rzeźb znajdujących się na terenie całego parku. Łącznie rzeźby przedstawiają około 600 postaci. Ogromne wrażenie robi budynek Opery w Oslo. Budynek ten, wybudowany w 2008 roku, rok później dostał nagrodę przyznawaną przez Unię Europejską dla współczesnej architektury. Oczywiście będąc w Oslo, koniecznie trzeba przejść się obok Pałacu Królewskiego w którym rezyduje rodzina królewska. Jako miejsce kończące wycieczkę po stolicy Norwegii, można udać się do Muzeum Muncha – najbardziej cenionego norweskiego malarza. Główną część eksponatów stanowi 1100 obrazów, 4500 rysunków, 18 000 grafik, kilka rzeźb oraz zdjęcia i osobiste pamiątki, które artysta zapisał w testamencie miastu.

O czym pamiętać planując wyjazd do Norwegii? Przede wszystkim trzeba być gotowym na dość spore wydatki i dobrze zaplanować wakacyjny budżet. Koszty życia w Norwegii są wysokie i nawet zwykłe zakupy w supermarkecie mogą mocno opróżnić nasz portfel. Nie inaczej jest z zakwaterowaniem, jednakże dobrze szukając mamy szansę trafić na miejsce w hostelu za całkiem przyzwoitą cenę, niezależnie od rejonu który aktualnie zwiedzamy. Ponadto dobrze jest zabrać ze sobą cieplejsze ubrania. W Norwegii panują nieco niższe temperatury niż na południu Europy więc dobrze jest się przygotować na każdą pogodę. Jeśli mamy w planach odwiedzenie Bergen, trzeba być gotowym na ciągłe opady gdyż w tym mieście pada przez większość roku. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w słownik norweski, gdyż w większości restauracji, pubów i muzeów będziemy musieli z niego skorzystać by tłumaczyć norweskie nazwy, a ponadto poduczymy się nieco języka norweskiego – ta umiejętność z pewnością przyda się na przyszłość, gdyż odwiedzając Norwegię pierwszy raz, na pewno będziemy chcieli tam wrócić 😊.

(A.N)

***

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń