Dzisiaj mamy 28 października. Do końca roku pozostaje 64 dni. W Polsce dzień ten nie został ogłoszony żadnym świętem państwowym ani też kościelnym. Nie jest też dniem wolnym od pracy. Pocieszający może być fakt, że w tym roku jest to piątek i zaraz zacznie się weekend. Jednakże, jeśli sięgniemy w przeszłość, zobaczymy, że 28 października wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy.

W roku 1950 tego właśnie dnia nastąpiła wymiana pieniędzy przy różnym przeliczniku dla cen i oszczędności. Ponadto wprowadzono zakaz posiadania złota, platyny i dewiz. W 1989 roku aktorka Joanna Szczepkowska symboliczne zakończyła erę komunizmu w Polsce, wypowiadając słowa: „Proszę Państwa, czwartego czerwca osiemdziesiątego dziewiątego roku skończył się w Polsce… komunizm”. W 1999 roku Leszek Cichy (himalaista) jako pierwszy Polak zdobył Koronę Ziemi, a 10 lat później podpisano kontrakt o wartości 4,1 mld złotych na budowę drugiej linii warszawskiego metra.

Przyglądając się wydarzeniom na świcie, nie sposób nie wspomnieć o odkryciu Kuby przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku czy o odsłonięciu Statui Wolności w Nowym Jorku w 1886 roku przez prezydenta USA Grovera Clevelanda.

Ponadto, podczas gdy w roku 1974 wystrzelano sondę księżycową Łuna 23, polscy siatkarze zdobyli złote medale na zakończonych w Meksyku mistrzostwach świata. A w 1981 roku James Hetfield i Lars Ulrich założyli zespół Metallica.

Zapewne i 28 października 2011 roku odnotuje jakieś ciekawe wydarzenie, które zapisze się w historii.

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń