4 Festiwal Informatyczny - relacja

[stream provider=video flv=x:/www.krak.tv/upLoad/movie/2/flv/127650925200.flv?video/x-flv embed=false share=false width=500 height=273 dock=true controlbar=over bandwidth=high autostart=false /]

[youtube width=”500″ height=”273″]http://www.youtube.com/watch?v=mDF7TW9jyBA[/youtube]

Powyżej krótka relacja wideo z 4 Festiwalu Informatycznego w Krakowie.

Jako Absolwent tej szkoły miałem przyjemność zaprezentować młodszym kolegom zbiór  zagadnień związanych z lokalizacją oprogramowania, lokalizacją stron www, lokalizacją flash oraz narzędziami CAT.

Nasze Biuro Tłumaczeń Atominium, jako jeden ze sponsorów festiwalu, ufundowało kubeczki festiwalowe dla uczestników oraz organizatorów.

4 Festiwal Informatyczny – relacja

Festiwal odbywa się raz do roku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie.

Wg. rankingu Rzeczypospolitej jest to najlepsze technikum w Krakowie.

http://www.perspektywy.pl/pdfy/rankingi/2009/ogolnopolski_ponadgimnazjalne/Ogolnopolski_Ranking_Szkol_Ponadgimnazjalnych_2009.pdf

4 Festiwal Informatyczny – relacja

Szkoła wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt, serwery, stacje robocze oraz inne narzędzia niezbędne w kształceniu przyszłych informatyków.

W tegorocznym festiwalu nie zabrakło aplikacji, które mogłyby konkurować z projektami komercyjnymi.

Osobiście spodobała mi się aplikacja MMGsystem, która, analizując zdjęcia z kamer, potrafiła określić natężenie ruchu na wyznaczonych drogach. Algorytmy były bardzo dokładne, dzięki temu rozpoznawalność zakorkowania ulic była na bardzo wysokim poziomie. Autor w algorytmach uwzględnił zmienne warunki pogodowe, odbicia świateł, różne wielkości pojazdów.

Również wyszukiwarka Mulfin zasługuje na uznanie.

Jest to wyszukiwarka, która analizuje wyniki z 3 najpopularniejszych wyszukiwarek, a następnie w oparciu o własne algorytmy tworzy nowy ranking. Autor wyszukiwarki to nie tylko osoba o dużej wiedzy z zakresu programowania aplikacji, ale również osoba, która tworząc swoją wyszukiwarkę tworzy jej otoczkę marketingową.

Mulfin jest cały czas ulepszany. Co ciekawe Google wprowadził pewną funkcjonalność, którą posiadał Mulfin dużo wcześniej. Mulfin jako pierwsza wyszukiwarka zaimplementował spersonalizowane tła.

Moim trzecim faworytem był Sebastian Badura oraz jego aplikacja FastDoc.

Jest to aplikacja skierowana przede wszystkim do programistów oraz inżynierów lokalizacji.

W krótkim uproszczeniu jest to wyszukiwarka dokumentacji dla języków programowania.

Aktualnie obsługiwane dokumentacje:

  • HTML5
  • DOM
  • CSS
  • jQuery 1.4
  • MooTools
  • Prototype
  • Python
  • Ruby
  • Action Script 3
  • Flash 10.0 i wcześniejsze
  • Flex 4 i wcześniejsze
  • MySQL

Poniżej lista laureatów 4 festiwalu informatycznego.

Grand Prix (ADOBE)
Marcin Gębala (ZSŁ) – MMGsystem

Grand Prix (CISCO)
Mieszko Domagała (ZSE) – Mulfin

Kategoria „Flash/Flex/AIR”

1 miejsce – Paweł Wciślak (ZSŁ)
2 miejsce – Dawid Pawlik, Artur Majcher (ZSŁ) – Mercenaries
3 miejsce – Grzegorz Guguła i Marcin Szczygieł (ZSŁ) – Crime story
4 miejsce – Dariusz Zaręba, Mateusz Rajca (ZSŁ) – Robin Hood

Kategoria „użytkowa Aplikacja WWW”

1 miejsce – Marcin Gębala (ZSŁ) – MMGsystem, prezentacja
2 miejsce – Mieszko Domagała (ZSE) – Mulfin
3 miejsce (ex aequo) – Sebastian Badura (ZSŁ) – FastDoc i Tomasz Łaguz (ZSŁ) – ISON

Kategoria „program”

1 miejsce – Artur Gdański (ZSŁ) – swift2, Info
2 miejsce – Bartosz Szewczyk (ZS1) – Kronika Betsy
3 miejsce – Marcin Kołodziej (ZSŁ) – Airbook
4 miejsce – Szymon Rozkocha, Tomasz Kopek (ZSE) – Wrath of Gumish

Kategoria „film (animacja) 3D”the game

wyróżnienie: Piotr Kotula (ZSŁ)

Kategoria „grafika 2D i 3D”

1 miejsce – Piotr Rajtar (ZSŁ) – Football without Ultras is nothing
2 miejsce – Andrzej Wolak (ZSE) – Portal
3 miejsce – Katarzyna Bartusiak (ZSE) – Chwile ulotne
4 miejsce – Hubert Olszowski (ZSŁ) – Colors

Nagrody wręczył Dyrektor Zespołu Szkół Łączności oraz Pani Wice Prezydent miasta Kraków Elżbieta Lęcznarowicz.

Niektóre opinie na temat festiwalu (źródło: http://fi.tl.krakow.pl ):

Krzysztof Komorowski – były fizyk jądrowy. Od 25 lat w branży IT. Pracował jako programista i analityk systemowy w Polsce i na Zachodzie. Następnie ewoluował – wraz z rynkiem – w kierunku aspektów biznesowych, będąc dyrektorem handlowym MacroSoft/ MacroLogic. Przez osiem lat prowadził działy konsultingowe w grupie ComputerLand (obecnie Sygnity). W latach 2004 – 2009 w IBM Polska, gdzie odpowiadał za konsulting IT. Obecnie w zarządzie outsourcingowej firmy Web Inn (portfel Enterpise Investors). Ekspert Instytutu Sobieskiego.

„Nie pozwól, aby edukacja przeszkadzała ci w zdobywaniu wykształcenia” – napisał kiedyś Mark Twain. Kolejny Festiwal Informatyczny w ZSŁ w Krakowie uspokoił nas, że – przynajmniej w tej instytucji oświatowej – takiego zagrożenia nie ma. Prezentacje projektów pokazały, że wiele osób jest w stanie poszybować wysoko ponad poziomem informatyki podręcznikowej. Zwłaszcza rozwiązania z kategorii użytkowa aplikacja WWW były naprawdę niezłe technicznie. Poza tym wydaje się, że powstały z myślą o rzeczywistych potrzebach tzw. użytkownika końcowego, co niestety nie jest regułą nawet w rozwiązaniach rynkowych. To co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, to fakt, że wszyscy autorzy zwracali uwagę – i to nie pytani! – na legalność swoich rozwiązań, na poziomie i oprogramowania i danych. W Polsce poziom piractwa komputerowego dochodzi chyba do 40%, i dobrze, że młodzi są na to tak wyczuleni. Ciągle nie wszyscy rozumieją, że jak my coś komuś ukradniemy, to tym łatwiej potem ukradną nam.
Jeżeli miałbym formułować jakiś ogólny morał dla uczestników, to brzmiałby on tak: klucz do sukcesu informatyka leży w umiejętnościach społecznych, nie technicznych (techniczne po prostu trzeba mieć na wejściu), czyli:

  • myślmy o użytkowniku – musimy mieć wyczucie, kto może być „klientem” naszego rozwiązania, dlaczego chciałby je wybrać i co z jego pomocą może chcieć osiągnąć
  • pracujmy w grupie- nie warto wszystkiego robić samemu – dzielmy się zadaniami, korzystajmy z tego, co już jest dostępne i budujmy na tym kolejne piętra;
  • pokazujmy co zrobiliśmy – świetny program, jak każdy świetny produkt – nie sprzeda się sam, z łatwością może zostać niezauważony; sposób opowiadania o nim, o tym jak go planowaliśmy, po co i jak go robiliśmy, co z jego pomocą można osiągnąć – jest równie ważny jak on sam i ten „marketing” wymaga równie uważnego planowania jak samo programowanie .

Wydaje mi się też, że Festiwal stoi przed decyzją – co dalej? Świetnie byłoby go rozpropagować trochę szerzej – łebskich ludzi da się znaleźć pewnie w każdej szkole, dobrze by było gdyby mieli gdzie pokazać swoje pomysły. Prawda? Tak czy inaczej – spotkamy się za rok!

Jakub Wajdzik– Absolwent prasoznawstwa z dziennikarstwem na Uniwersytecie Świętokrzyskim. Od wielu lat związany mediami; założyciel i redaktor naczelnym funkcjonującego od roku 1999 Portalu Medialnego MediaFM.net, były dziennikarz i dyrektor PR krakowskiego Radia Alfa przez pięć lat, współpracownik wielu tytułów prasowych (m.in. Hotelarstwo, Rynek Turystyczny, TV-Lider).

Tegoroczny Festiwal Informatyczny ZSŁ zwraca uwagę bardzo wysokim poziomem prac uczniów. Wiele zaprezentowanych projektów było innowacyjnymi pomysłami, których nie powstydziły by się nawet duże koncerny informatyczne. Jednocześnie widać ogromny wkład pracy i zaangażowanie zarówno uczniów, jak i grona pedagogicznego. Mam nadzieję, że dzięki Festiwalowi wielu młodych informatyków będzie mogło rozwinąć skrzydła.

Konrad Machlowski – absolwent ZSŁ

Przez te kilka dni zapewne wszyscy zdołaliśmy ochłonąć po tym emocjonującym dniu festiwalowym. Nie tylko zaangażowanie innych szkół, ale również wizyta pani wiceprezydent miasta Krakowa sprawiły, że nasz festiwal nie jest już tylko lokalną formą konkursu.

Jako gość miałem okazję rozmawiać z uczestnikami konkursu, a także oglądać wszystkie prace i muszę powiedzieć – poziom prac jest po prostu zdumiewający. Poświęcenie, przygotowanie, dopracowanie. Coś zdumiewającego. Kolejny raz przekonałem się, że jednoosobowe drużyny są w stanie stworzyć świetne projekty!

Ale to nie tylko ja. W drodze powrotnej miałem okazję porozmawiać z Wojtkiem Ptakiem. Naprawdę był zdumiony poziomem jaki panuje u nas w szkole, a także jak niewiele się u nas pozmieniało od czasów, gdy był uczniem 😉

Edukacyjny Kraków – patronat medialny

Celem Festiwalu Informatycznego „Projekt na Szóstkę” jest promocja najlepszych prac informatycznych autorstwa uczniów krakowskich technicznych szkół ponadgimnazjalnych. Festiwal daje młodzieży szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i umacnia w ją przekonaniu, że warto poszerzać swoją wiedzę i rozwijać pasje. Tegoroczny festiwal odbywał się pod patronatem: Małopolskiego Kuratora Oświaty, Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości oraz firmy IBM. Sponsorzy konkursu to firmy: ADOBE, Web Inn, JetBrains, Wydawnictwo HELION, Krakweb, BitComputer, Atominium, AppleBlog, ITService, KONKRET, Studiosiedem, Sound Proo. Patronat medialny objęły portale: Media Fm net, Edukacyjny Kraków oraz tygodnik Computerworld i Krak TV.

W Polsce nie ma zbyt wielu biur tłumaczeń, które zajmują się również kompleksową obsługą projektów lokalizacji oprogramowania oraz lokalizacji stron www.

Dział lokalizacji składa się przede wszystkim z programistów, grafików, oraz specjalistów od reverse engineering.

W przypadku lokalizacji oprogramowania istnieje kilkanaście narzędzi, które kompleksowo wspomogą proces tłumaczenia aplikacji napisanej np. w php, asp, c++,delphi, java, html, python.

W przypadku lokalizacji np. gier flash, aplikacji flash, stron www flash, prezentacji e-learning flash proces lokalizacji bywa bardziej złożony ze względu na małą ilość narzędzi wspomagających tłumaczenie plików .swf, .fla.

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem przy realizacji tłumaczeń oraz lokalizacji oprogramowania oferujemy uczniom ZSŁ z kierunku technik informatyk, technik teleinformatyk praktyki w dziale IT, dziale lokalizacji oraz dziale e-marketingu.

Zgłoszenia na praktyki można składać na adres:  hr[at]atominium.com

Galeria:

Zdjęcia autorstwa:

Anna Oleś,
Paweł Madeja,
Maciej Kosmowski.

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

Patronat honorowy Małopolskiego
Kuratora Oświaty

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

4 Festiwal Informatyczny – relacja

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na:

http://fi.tl.krakow.pl

http://edukacyjnykrakow.pl

http://mediafm.net

http://krak.tv

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń