Znamy już laureata tegorocznej Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Został nim Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Czesława Miłosza, która ukazała się w maju.

„Dzieło to opowiada o jednym z najciekawszych żywotów pisarskich ostatniego stulecia. Znakomicie udokumentowana, nie omijając spraw kontrowersyjnych i nieoczywistych, książka Franaszka jest pasjonującym przewodnikiem po czasach i twórczości wielkiego pisarza” – napisało w uzasadnieniu wyboru jury konkursu.

Praca nad publikacją zajęła Andrzejowi Franaszkowi ponad dziesięć lat. Materiały do niej zbierał nie tylko w Polsce, ale także na Litwie, we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Spotykał się z poetą w ostatnich latach jego życia. W środowiskach akademickich żartowano, czy Franaszek kiedykolwiek uzna, że ma już dostatecznie dużo informacji, aby ukończyć swoje dzieło. Ta benedyktyńska praca przyniosła jednak owoce – powstała doskonała, świetnie napisana biografia, której nie będzie już mógł pominąć w swej pracy nikt, kto będzie chciał pisać o Miłoszu.

Nagroda Kościelskich to bardzo prestiżowe wyróżnienie, przyznawane od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich – jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych. Celem działania Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom, głównie pisarzom i krytykom literackim. Wśród laureatów Nagrody Kościelskich są m.in. Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Ryszard Krynicki, a z twórców reprezentujących młodsze pokolenie – Tomasz Różycki czy Jacek Dukaj.

ED

Źródło informacji: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,10307826,Nagroda_Koscielskich_dla_Andrzeja_Franaszka.html

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń