Już kilka lat temu naukowcy postawili teorię dotyczącą sposobu skutecznej nauki. Wynaleźli narzędzie zwiększające efekty naszej pracy nawet o kilka procent, co potwierdzone jest wieloma badaniami. Niemieckie szkoły już podjęły się jego popularyzacji. A mowa o rzeczy tak niepozornej jak… guma do żucia.

Choć może wydawać się to niewiarygodne, żucie gumy podczas nauki zwiększa naszą zdolność nie tylko zapamiętywania, ale tworzenia czy wypowiadania się. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim żucie zwiększa naszą koncentrację. Czynność ta zmniejsza też produkcję kortyzolu – hormonu stresu. Rezultaty są jasne – relaks i skupienie to prosta droga to efektywniejszej nauki. To, dlaczego guma tak wpływa na nasze umiejętności, nie zostało jeszcze odkryte. Prawdopodobnie znaczenie ma sama czynność przeżuwania. Pojawiła się również teoria, że zwiększona ilość śliny produkowana podczas żucia gumy pobudza część mózgu odpowiedzialną za zapamiętywanie.

Niezależnie od przyczyn, wyniki badań wskazują jednoznacznie – guma redukuje senność podobnie jak kofeina, nie szkodząc przy tym naszemu zdrowiu. Dlatego następnym razem siadając do nauki sięgnij po gumę do żucia. Być może sam zauważysz efekty?

(AS)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń