28 lutego w Krakowie rozpocznie się oficjalnie Rok Chopinowski.

Tym samym Kraków dołączy do wielu miast obchodzących w tym roku 200-setną rocznicę urodzin genialnego muzyka.
Bodźcem do przyłączenia się do obchodów Roku Chopina było dla Krakowa wspomnienie wizyty młodego muzyka w grodzie Kraka latem 1828 roku.  19- letni Fryderyk Chopin zawitał do Krakowa w drodze z Warszawy do Wiednia. Jego wizyta w naszym mieście nie trwała długo – raptem tydzień, ale wiadomo, że pianista zdążył w tym czasie odwiedzić Bibliotekę Jagiellońską, Wieliczkę oraz Katedrę Wawelską. W trakcie wizyty na zamku wszedł do Krypty.

Chopinowski Kraków

I to właśnie w Krypcie Wieszczów i na Wawelu rozpoczną się krakowskie obchody Roku Chopina. W niedzielę ks. kard.  Stanisław Dziwisz odprawi uroczystą mszę w Katedrze Wawelskiej. W jej trakcie znakomity aktor Jerzy Trela przedstawi wiersz C. K. Norwida „Fortepian Chopina”, a oprawę muzyczną do całego wydarzenia przygotują muzycy Capelii Cracoviensis.

Po raz pierwszy w historii w głównej nawie Katedry stanie specjalnie na tę okazję sprowadzony z Lipska pleyel z czasów Chopina.  Scherzo E-dur Chopina zagra na nim zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1990 roku – Kevin Kenner.

W trakcie uroczystości na Wawelu w Krypcie odsłonięty zostanie medalion kompozytora, będący kopią medalionu z cmentarza Pere Lachaise.

Tego samego dnia wieczorem w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonięta zostanie wystawa, na której zaprezentowane zostaną liczne pamiątki po Chopinie zgromadzone w Krakowie. W salach muzeum będzie można podziwiać m.in. eksponaty pochodzące z kolekcji wybitnej uczennicy Chopina – Marceliny  Czartoryskiej i zasobów Biblioteki Jagiellońskiej. Zwiedzającym wystawę w niedzielny wieczór czas umili ponownie Kevin Kenner.

Każdy będzie mógł uczestniczyć w krakowskich uroczystościach, a to za sprawą transmisji na żywo, które organizatorzy udostępnią za pośrednictwem internetu na stronach: www.chopin2010.pl oraz www.chopin.tvp.pl.

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń