Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska, który jest obchodzony rokrocznie w ponad 100 krajach w dniu 5 czerwca, stał się pretekstem dla światowej sławy fotografa Yanna Arthusa-Bertranda do zaprezentowania swojego pierwszego filmu dokumentalnego pt. „Home – S.O.S. Ziemia!”.

W dniu premiery, tj. 5 czerwca 2009 roku, film został udostępniony na portalu YouTube oraz pokazany – przeważnie bezpłatnie – w 130 krajach w kinach, telewizji lub w plenerze, np. w Central Parku w Nowym Jorku. Film nie jest objęty prawami autorskimi, a dochody z niego zostaną w całości przeznaczone na rzecz stowarzyszenia GoodPlanet.

Film jest bezprecedensowym przedsięwzięciem, którego celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy środowiska naturalnego – globalne ocieplenie, hiperkonsumpcję, brak dostępu do wody, stopniowo znikające zasoby surowców naturalnych, wymieranie gatunków.

W całości nakręcony z helikoptera, bez scenariusza i zdjęć próbnych film ukazuje piękno odległych zakątków Ziemi, ale także miejsca dotknięte katastrofami ekologicznymi. Zapierające dech w piersiach zdjęcia, spektakularne sceny, wspaniała muzyka łączą się w nim z rozpaczliwym apelem o walkę o Dom nas wszystkich, który powoli umiera.

Zapytany o powód nakręcenia właśnie takiego filmu reżyser powiedział: „Spieszę się, bo za 10 lat będzie po planecie”.

Celem filmu jest pobudzenie ludzkiej świadomości i zachęcenie do działania. Bo choć obecnie zwraca się coraz większą uwagę na kwestie ekologiczne, konkretnych działań jest wciąż za mało i są zbyt wolno podejmowane, o czym najdosadniej mówi kredo tego filmu: jest już za późno na pesymizm.

„Home – S.O.S. Ziemia!” to nie tylko dokument z wzniosłym przesłaniem, ale przede wszystkim wspaniały, poruszający film, który uświadamia, jak bardzo szkodzimy sobie i otaczającym nas wspaniałościom natury.

Film w półtoragodzinnej telewizyjnej wersji można oglądnąć bezpłatnie na portalu YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU

Polecam!

(AK)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń