Kiedy nadchodzi zakończenie roku szkolonego, wielu uczniów automatycznie pozbywa się z głowy wszelkich obowiązków. Koniec z nauką, odrabianiem zadań domowych, przygotowywaniem się do zajęć. Każdemu należy się odpoczynek, ale znajomość języków obcych ma to do siebie, że bez jej szlifowania i powtarzania może szybko ulec pogorszeniu. Da się jednak temu zapobiec w łatwy
i przyjemny sposób!

Czytaj i ucz się

Wakacje to czas, kiedy wreszcie można robić to, na co ma się ochotę. Trzeba zatem wpleść powtórki z danego języka do ulubionych zajęć. Jeśli kochasz czytać książki, spróbuj przeczytać jakąś w języku obcym. Masz teraz więcej czasu i możesz spokojnie sprawdzać słówka, których nie rozumiesz. Doskonałym pomysłem jest czytanie książki w języku kraju, do którego wybierasz się na wypoczynek. W trakcie czytania poczujesz niesamowity klimat i jeszcze bardziej utożsamisz się z bohaterami!

Nie czekaj, działaj!

Jeżeli wybierasz się w dłuższą podróż i czekają cię godziny spędzone na dworcu, w pociągu czy samolocie, zamiast bezczynnego wpatrywania się w okno powtórz słówka dzięki aplikacji do nauki języka w telefonie. Wystarczy nawet kilka, kilkanaście minut, a utrzymasz swoją znajomość języka na dobrym poziomie. Spróbuj także porozmawiać z innymi czekającymi na dworcu – taka pogawędka nie tylko umili ten czas, ale również będzie świetnym ćwiczeniem na pozbycie się blokady językowej.

Mów, ile się da

Za granicą staraj się używać obcego języka cały czas. Nawet jeśli nie do końca czujesz się pewnie, pamiętaj, że dla mieszkańców kraju, do którego się wybierasz, sama próba skomunikowania się
z nimi w ich ojczystym języku będzie bardzo dużo znaczyć i wywoła u nich radość. Nie obawiaj się więc oceniania i poprawiania przez innych – w końcu to wakacje, a nie szkoła!

Zapisz się na kurs

Wakacje to również czas, kiedy szkoły językowe oferują kursy w obniżonych cenach. Jeśli planujesz spędzenie lata w mieście, w którym mieszkasz, wybór wakacyjnego kursu językowego będzie strzałem w dziesiątkę. Z powodu mniejszej ilości obowiązków będziesz mieć czas na szlifowanie swoich umiejętności. Możesz również zapisać się na obóz językowy, gdzie oprócz uczestniczenia
w licznych aktywnościach rekreacyjnych będziesz utrzymywać kontakt z innymi osobami tylko
w języku obcym. Jeśli będziesz go używać cały czas, nie tylko na lekcjach, ale również podczas prozaicznych czynności, z pewnością bardziej się z nim oswoisz, a twoja mowa stanie się pewniejsza.

Aby nie stracić trudu włożonego w naukę języka, staraj się z nim obcować możliwie jak najczęściej. Przestaw język w swoim telefonie, oglądaj filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową, słuchaj obcojęzycznych piosenek, a nie odczujesz, że właśnie się uczysz!

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń