Żyjąc w XXI wieku, gdzie technologia i rozwój idą na przód, a świat stoi przed nami otworem, wręcz niemożliwym do wyobrażenia jest brak komunikacji. Trudności pojawiają się, kiedy decydujemy się na zagraniczną podróż, nie znając języka rodzimych użytkowników danego kraju. Na szczęście łatwo można sobie poradzić z tym problemem. Z pomocą przychodzi niezastąpiona angielszczyzna, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej używanych języków na świecie.

 Jak to się zaczęło, czyli intrygujące podłoże historyczne

Wszystko zapoczątkowała Rewolucja Przemysłowa. To właśnie ona uczyniła Londyn centrum rozwoju, co wraz z potęgą gospodarczą, jaką były Stany Zjednoczone, narzuciło obowiązek znajomości języka angielskiego w celach handlowych. Od tamtej pory popularność języka cały czas rośnie. Widać to niemal w każdym obszarze życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Począwszy od dzieci w szkołach, gdzie język angielski jest obligatoryjny, po rozmowy biznesowe z zagranicznymi kontrahentami czy podczas podróżowania do innych krajów.

Przekład tekstów

Język angielski zawładnął światowym rynkiem. Dowodem na to, jest liczba publikowanych materiałów i ukazujących się dzieł przede wszystkim muzycznych, filmowych oraz literackich.

Język angielski kluczem do komunikacji międzynarodowej

Wraz ze wzrostem popularności języka angielskiego, wzrasta zapotrzebowanie na jego tłumaczy. Lingwiści zajmujący się przekładem tekstu mają do dyspozycji wiele narzędzi ułatwiających pracę. Programy CAT (z ang. Computer-Assisted Translation) niezmiernie ułatwiają pracę tłumacza w skomputeryzowanym świecie. Nie można jednak mylić tłumaczenia realizowanego przy pomocy programów CAT z tłumaczeniem maszynowym, w którym całość tekstu jest tłumaczona przez komputer, za pomocą automatycznych algorytmów, czego przykładem jest powszechnie znany Google Translator. Pozostaje jednak pytanie, czy cud technologii jest w stanie zastąpić osobę profesjonalnego tłumacza? Odpowiedź jest oczywista, bowiem niejednokrotnie urządzenia zawodzą, nie wspominając o poprawności w oparciu o kontekst wypowiedzi. Szczególną uwagę należy poświęcić tłumaczeniom spotkań, tłumaczeniom prawniczym lub technicznym, które nacechowane są specyficznym słownictwem. W tego rodzaju projektach profesjonalne wsparcie jest niezastąpione, a pomoc tłumacza nieoceniona.

Nauka języka angielskiego jako obcego

Dla jednych nauka języka nie stanowi problemu, drugim natomiast zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Dlaczego? Język angielski, który zaliczany jest do grupy języków zachodniogermańskich, w nauce okazuje się znacznie łatwiejszy dla osób, które znają m. in. niemiecki, niderlandzki, bądź języki skandynawskie. Wszystko za sprawą dostrzegalnego podobieństwa słów charakteryzujących tą grupę językową.

Pierwsze, co skupia naszą uwagę, a wyróżnia język angielski, to fonetyka. Słowo zapisane, zazwyczaj czytane jest inaczej, co wymaga od nas poznania zasad poprawnej wymowy. Nie można zapomnieć o innej niezwykle ważnej różnicy, jaka pozostaje zarówno na etapie rozpoczynania nauki jak i zagłębiania się w język angielski – gramatyka. Dla większości jedno z najbardziej czasochłonnych zagadnień. Mnogość struktur gramatycznych oraz czasów, które nie zawsze występują w języku polskim potrafią być prawdziwym wyzwaniem. Angielską gramatykę charakteryzują 4 czasy przeszłe, 4 teraźniejsze oraz 4 przyszłe i to one mogą przysporzyć trudności w biegłym opanowaniu tego języka. Do swobodnego, codziennego porozumiewania się wystarczy bowiem podstawowa znajomość struktur gramatycznych.

Język angielski otwiera nam nowe perspektywy, jego dobra znajomość to trampolina w karierze zawodowej i możliwość pracy niemal na całym globie. Często staje się też podstawowym wymogiem, aby znaleźć zatrudnienie w marketingu, administracji czy księgowości, nie należy więc traktować go po macoszemu.  Dziś angielski jest dla większości jak drugi język, nie zdajemy sobie sprawy, że za sprawą filmów, seriali czy książek z którymi mamy do czynienia, często zaczynamy myśleć w tym języku. Wielu z was doświadczyło pewnie niemocy słownej, kiedy nie wiedzieliście jak dane wyrażenie powiedzieć po polsku, a bez trudu znaleźliście odpowiednik w języku angielskim. Z całą pewnością mamy do czynienia z rewolucją językową, sami jesteśmy ciekawi, w którą stronę będzie ona zmierzać. Jedno jest pewne, język angielski jest potęgą i jego nieznajomość prędzej czy później będzie nam doskwierać.

(M. Z.)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń