Kawę pijemy i cenimy od lat. Dla niektórych jest ona niezbędna, aby rozpocząć dzień i dobrze funkcjonować w trakcie dnia, podczas gdy dla innych jest chwilą przyjemności, podarowaną sobie od czasu do czasu. Jednak mało kto wie jaka jest historia kawy, skąd wzięła się jej nazwa i poszczególne nazwy jej odmian.

Słowo „kawa” wywodzi się od arabskiego qawah oznaczającego rzecz, która poprawia nastrój i podnieca. Pochodzi z Etiopii, jednak szybko trafiła na Bliski Wschód. Na początku była ona zakazana w krajach arabskich, ze względu na wywoływanie fizycznych, bądź też psychicznych zmian, co nie podobało się islamskim duchownym. Jednak jej popularność zwyciężyła i w XVI wieku trafiła do Europy. Ziarna kawy były selekcjonowane tak, aby żadne z nich nie wykiełkowało, a monopol na jej eksport pozostał wyłącznie w rękach Arabów. Na szczęście Holendrzy wykradli sadzonki i zaczęli uprawiać kawę na wyspie Jawa, która ze względu na swą wulkaniczną ziemię przynosiła obfite plony. Dzięki nim możemy teraz cieszyć się tym wyjątkowym napojem.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej znaczeniu i etymologii słowa „kawa”, nazwom niektórych jej odmian oraz ich charakterystyce. Słowo „kawa” przeniknęło do języków europejskich poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwą caffè. Jednym z najpopularniejszych rodzajów kawy jest Espresso, czyli napar wykonany w ekspresie, parzony z mieszanki różnych gatunków kaw pod ciśnieniem. Pochodzi od włoskiego przymiotnika espressivo – wyrazisty, wyraźny. W zależności od sposobu przygotowania może być o małej lub dużej zawartości kofeiny. Kolejna jest Caffè Crema, która  różni się od espresso większą ilością wody dodanej do kawy i właśnie niej zawdzięcza swoją kawową piankę. Następnym rodzajem jest uwielbiane przez większość Cappuccino. Jest to połączenie espresso z mleczną pianą. Nazwa wywodzi się od włoskiego zakonu kapucynów, którzy ubierali się w habity o długich, szpiczastych kapturach zwanych cappuccio, które przypominały im spienione mleko na kawie.

Kawa – magiczny napój

Caffè Latte, w skrócie „latte” (z włos. mleko) to popularne połączenie mleka, espresso i lekko spienionego mleka. W tym napoju możemy zauważyć poszczególne warstwy kawy. Caffè Misto (z włos. wymieszany) to rodzaj mniej rozpoznawalny, aczkolwiek nie mniej smaczny. Jest to połączenie 2 porcji espresso lub jednej porcji caffè crema z mleczną pianką. Jest ona odpowiednikiem „caffé au lait” w języku francuskim. Następne w kolei jest Caffè Latte Macchiato (z włos. spienione mleko) – jest to po prostu espresso z dużą ilością mlecznej pianki. Kolejnym rodzajem jest Caffè Mocca. Jest to jeden z wariantów kawy latte. Składa się z 1/3 espresso, 2/3 gorącego mleka oraz ciemnej lub mlecznej czekolady. W przeciwieństwie do latte czy cappuccino, kawa mokka nie zawiera piany. W zamian dodaje się bitą śmietanę i posypuje ją cynamonem lub kakao. Nazwa mokka pochodzi od portu Mokha w Jemenie, skąd sprowadza się ten gatunek kawy o czekoladowym smaku i zapachu ziaren. Jednym z najbardziej popularnych wariantów jest Caffè Americano, czyli espresso z dolewką gorącej wody w celu rozcieńczenia. Podaje się ją w dużych szklankach, takich jak do cappuccino. Swoją nazwę bierze z dużego rozmiaru kawy, idealnego dla Amerykanów oraz dla podkreślenia, że pomysł na „rozwadnianie” idealnie mocnej kawy, nie powstał się w głowach Włochów, koneserów smaku, ale jest wymysłem przyjezdnych turystów. Ostatnim rodzajem, różniącym się od pozostałych temperaturą serwowania jest Caffè Frappe. Jest to połączenie espresso z kruszonym lodem i mlekiem. Frappé w języku francuskim oznacza mrożony.

Podsumowując, istnieje mnóstwo rodzajów kaw, każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie. Może właśnie dlatego kawa ma tak duże grono wielbicieli i wciąż rosnącą popularność.

(DD)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń