Kiedy rum zaszumi w głowie,             
Cały świat nabiera treści,
Wtedy chętnie słucha człowiek
Morskich opowieści.

Kto chce, ten niechaj słucha,
Kto nie chce, niech nie słucha,
Jak balsam są dla ucha
Morskie opowieści…

… szczególnie te w wersji śpiewanej a capella, a także te, którym towarzyszą dźwięki gitary i innych instrumentów.

Tak powstała idea krakowskiego festiwalu piosenki żeglarskiej „Shanties”, który po raz pierwszy odbył się w 1981 roku. Festiwal miał wtedy charakter kameralnego spotkania, ale przyciągnął już sporą widownię. Niedługo później stał się imprezą na skalę ogólnokrajową, a od 1987 roku zyskał nawet miano festiwalu międzynarodowego.

„Shanties” to nie tylko rozrywka, ale także lekcja historii, która przybliża publiczności świat dawnych żaglowców. Tematy ostatnich festiwali to m.in.: „Wielkie Odkrycia Geograficzne XV wieku”, „Bitwy Morskie”, „Piraci”, „Wielorybnicze Shanties”, „W drodze na Horn” (o wyprawie polskiego żaglowca „Zawisza Czarny” dookoła Ameryki Południowej) czy „Ruszajmy w rejs 2000”, nawiązujący do idei regat dookoła świata The Race 2000.

Mimo upływu czasu wielu ludzi nieustannie zadziwia fakt, że jeden z największych festiwali szantowych w Europie znalazł swoje miejsce właśnie w Polsce – w kraju o słabej tradycji morskiej, a na dodatek w Krakowie – mieście znacznie oddalonym od morza. Festiwal szybko zyskał sobie jednak miano najbardziej prestiżowej imprezy tego typu nie tylko w Polsce, ale i za granicą, a dla wykonawców  z różnych części świata udział w nim jest największym estradowym wyróżnieniem.

W tym roku odbędzie się już XXXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „Polskie Żaglowce”.

Festiwal odbędzie się w dniach od 22 do 26 lutego w trzech miejscach w Krakowie – w CK Rotundzie, w Klubie Studio oraz w Tawernie Żeglarskiej „Stary Port”.

Pełny program Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej http://www.shanties.pl/pl/index.php?k=0&id=1030&m=1029

Zapraszamy do udziału!

(AK)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń