Jednym z głównych założeń firm oraz przedsiębiorstw jest redukcja kosztów przy jednoczesnym maksymalnym zwiększeniu efektywności działania. Dlatego też, coraz częściej podejmuje się decyzje o wynajęciu zewnętrznych usługodawców zamiast utrzymywania własnych działów. Takie przekazywanie poszczególnych, wyodrębnionych zadań zewnętrznym firmom nazywane jest outsourcingiem. Warto więc zastanowić się nad zaletami takiego rozwiązania i przeanalizować sytuacje, w których może być to korzystne rozwiązanie dla naszej działalności.

Charakterystyka outsourcingu

Cechą wyróżniającą outsourcing od innych form wykonywania zleconych usług jest swoboda działania ze strony zleceniobiorcy. Wraz ze zleconym zadaniem przekazywana jest również moc decyzyjna dotycząca sposobu wykonania zadania. Zleceniodawca określa formę efektu końcowego, natomiast nie ingeruję w sam proces oraz nie nakłada określonych wytycznych na temat sposobu czy metod wykonania określonego zadania.

Outsourcing w tłumaczeniach – korzyści i  krótka charakterystyka

Należy również pamiętać, że podjęcie decyzji o korzystaniu z usług firm outsourcingowych ma charakter strategiczny tzn. bezpośrednio wpływający na strukturalne funkcjonowanie działalności. Aby uniknąć błędów i niezadowolenia klientów, wykonawcy powinni być dobierani w sposób odpowiedzialny i przemyślany. W przypadku kiedy efekt końcowy, który otrzymaliśmy na czas w określonym terminie jest dla nas zadowalający, wtedy można rozważyć nawiązanie długotrwałej współpracy. Znalezienie godnego zaufania wykonawcy zewnętrznego jest niezwykle cenne. Nawiązywanie kontaktu z profesjonalnymi zespołami z pewnością wpłynie pozytywnie na ogólne funkcjonowanie działalności.

Korzyści outsourcingu

Niezaprzeczalną zaletą outsourcingu jest znacznie niższy koszt, który musi ponieść zleceniodawca. Benefity są zauważalne najczęściej w przypadku długofalowych przedsięwzięć. Przykładowo zatrudnienie oraz utrzymanie całego zespołu tłumaczy zajmującego się daną dziedziną firmie jest kosztowne. W takiej sytuacji o wiele korzystniejsze może okazać się nawiązanie współpracy z biurem tłumaczeń, które zatrudnia profesjonalnych i wykwalifikowanych lingwistów. Agencja tłumaczeniowa zajmie się powierzonym im zadaniem, a ty w tym czasie możesz zająć się innymi sprawami.

Mówiąc o redukcji kosztów należy również wspomnieć o przestrzeni biurowej, która jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania kadry. Wynajęcie biura o mniejszej powierzchni znacząco odciąża budżet przedsiębiorstwa. Środki zaoszczędzone na utrzymywaniu działu można przeznaczyć na inne obszary działalności, a dzięki temu usprawnić jej działanie.

Kolejną przewagą usług outsourcingowych na rynku jest znacznie lepsze dostosowanie do potrzeb klienta, elastyczność w działaniu oraz pozyskanie w pełni profesjonalnych usługodawców specjalizujących się w danej dziedzinie. Jest to również jeden z powodów dla których przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na przekazanie części obowiązków jednostkom zewnętrznym. Gwarancja kompleksowych i fachowych usług stanowi często o podjęciu decyzji o skorzystaniu z ofert firm outsourcingowych.

(M.L.K.)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń