Rok Chopina

7 stycznia 2010 na całym świecie oficjalnie zainicjowany został Rok Chopina, który ma upamiętnić dwusetną rocznicę narodzin mistrza fortepianu. W Polsce główna uroczystość odbyła się w Warszawie, gdzie w Filharmonii Narodowej wystąpił znakomity pianista Lang Lang. Muzykowi towarzyszyli polscy artyści: Joanna Kozłowska, Ewa Wolak, Ryszard Minkiewicz, Jarosław Bręk, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej, Antoni Wit. Koncert był retransmitowany przez telewizję publiczną.

Tego samego dnia w Filharmonii Krakowskiej koncert rozpoczynający obchody Roku Chopinowskiego w Krakowie zagrał genialny polski 14-latek Jan Lisiecki, któremu towarzyszyli muzycy Sinfonietta Cracovia. Miłośnicy muzyki Fryderyka Chopina mogli nacieszyć uszy koncertem fortepianowym e-moll Fryderyka Chopina, Nokturnem As-dur Fryderyka Chopina oraz I Symfonia c-moll Johannesa Brahmsa.

Ale to nie wszystko, co Kraków przygotował z tej okazji.

28 lutego na Wawelu odbędzie się uroczysta msza święta koncelebrowana przez Metropolitę Krakowskiego Kardynała Stanisława Dziwisza.

Symbolicznym oddaniem hołdu kompozytorowi będzie wmurowanie medalionu Fryderyka Chopina w Krypcie Wieszczów Narodowych na Wawelu. Uroczystości  towarzyszyć będzie wykonanie  Scherzo h-moll na fortepian oraz recytacja „Fortepianu Chopina” C.K. Norwida.
W salach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego zobaczyć będzie można wystawę oryginałów partytur Chopina, a otwarciu jej towarzyszyć będzie koncert w Sali Zielonej na jedynym z zachowanych na świecie, autentycznym fortepianie Fryderyka Chopina. Ci, którzy nie będą mieli szczęścia dostać się do budynku Collegium Maius, zobaczą koncert na telebimie ustawionym na dziedzińcu.

Planowane jest także odsłonięcie popiersia Fryderyka Chopina na Plantach. Popiersie takie w Krakowie już było: stało na placu przed kościołem Reformatorów, ale w 1931 roku zostało rozebrane. Władze miasta uznały, że nadchodzący rok to doskonała okazja, by przywrócić Chopina na „stare” miejsce.

Komentarze

 • AcidOne

  do 10 maja /2010 jest konkurs na wlepka z wizerunkiem Chopina… szukam ciekawych insipracji na vlepe

  • admin

   Nie wiem czy znajdziesz u nas tę inspirację.
   Być może znajdziesz coś ciekawego w postach o Chopinie, które często się tu pojawiają.Być może natrafisz na jakąś z naszych książek o Chopinie.

   Pozdrawiam

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń