Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, magiczny czas pełen radości i miłości. Słodki zapach mandarynek i goździków unosi się w powietrzu. Każdy z nas, niezależnie od tego czy jest nauczycielem, tłumaczem czy zajmuje się redakcją książek nie może się doczekać, aż wskoczy w ciepłe domowe kapcie i zacznie rozkoszować się świąteczną atmosferą.

 W Polsce Święta Bożego Narodzenia  obchodzimy w szczególny sposób, pielęgnując wiele tradycji i zwyczajów. Doskonale wiemy jak wyglądają Święta w polskich domach, ale czy zastanawiało was kiedyś jak obchodzi się ten szczególny czas w Wielkiej Brytanii?

Świąteczne dekoracje

Dla wielu osób Boże Narodzenie rozpoczyna się z chwilą pojawienia się świątecznych lampek na ulicach. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie często już na początku grudnia, miasta i wsie błyszczą milionami światełek. Bożonarodzeniowe lampki pojawiają się na budynkach, ogrodzeniach czy w ogródkach. Oświetlone są również miasta, dekoracje pojawiają się na głównych ulicach i skwerach. Najważniejsza jest jednak choinka. Według polskiej tradycji drzewko przystraja się w Wigilię, a rozbiera 2 lutego (Święto Ofiarowania Pańskiego). W Anglii dekoruje się je z reguły w pierwszy dzień Adwentu, rozbiera natomiast 26 grudnia („Boxing day”), przy czym niektórzy zgodnie z tradycją rozbierają ją 12 dni później.

Święta na Wyspach Brytyjskich. Jakie tradycje świąteczne pielęgnują Brytyjczycy?

Tradycyjne potrawy

Słowa takie jak karp, barszcz z uszkami, pierogi czy kompot z suszu kojarzą nam się głównie z polską Wigilią. W ojczyźnie Szekspira najpopularniejszy jest nadziewany indyk, którego przygotowanie może zająć nawet 5 godzin! Kolejnym ważnym punktem w świątecznym repertuarze są desery.

W odróżnieniu do naszych makowców, serników i pierniczków, Anglicy preferują „Christmas Pudding”, czyli ciemne ciasto z dużą ilością bakali, aromatycznymi przyprawami i pomarańczą, często nasączone alkoholem. Kolejnym popularnym smakołykiem są małe babeczki („Mince pies”), które mają postać okrągłych ciasteczek wypełnionych bakaliowym nadzieniem.

Bożonarodzeniowe prezenty

W Polsce czas na otwarcie upominków, które znajdujemy pod choinką, przypada po wieczerzy wigilijnej. Na Wyspach Brytyjskich dzieci znajdują swe podarunki w specjalnych świątecznych skarpetach, które wiesza się na kominku lub przy łóżkach, a otwiera o poranku 25 grudnia.

Czas podsumowań i refleksji

Mimo różnic w tradycjach bożonarodzeniowych, święta zarówno dla Polaków jaki i Brytyjczyków są czasem odpoczynku i refleksji. Dni świąteczne upływają na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi. Spędzamy czas na wspólnych rozmowach i delektowaniu się tradycyjnymi potrawami, bo przecież to jest kwintesencja Bożego Narodzenia.

(M.L.L.K, A.H)

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń