Dziś w południe z dziedzińca klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu przemaszeruje na Krakowski Rynek Lajkonik. Jak głosi tradycja – uderzenie buławą Lajkonika zapewnia pomyślność i szczęście na cały rok. O godz. 19:00 na Rynku Głównym Lajkonik odbierze zwyczajowy haracz od Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Szczęśliwy Lajkonik

Zwyczaj pochodu Lajkonika pochodzi z XIII wieku. Legenda głosi, że flisacy, którzy rozbili tatarskie wojska gotujące się do ataku na Kraków, przebrali się w tatarskie ubrania i na koniach wjechali do miasta, z przywódcą flisaków przebranych za wodza Tatarów. Coroczny pochód Lajkonika ma na celu upamiętnienie tego legendarnego wydarzenia.

Tegoroczny Lajkonik rozpocznie swoją wędrówkę około godz. 12.00 z ul. Senatorskiej i ruszy w kierunku klasztoru sióstr Norbertanek. Na pobliskim targu Lajkonik zbierze „podatek” od każdego straganu, po czym przekroczy most na Rudawie i wejdzie na klasztorny dziedziniec, gdzie nastąpi jego pierwszy obrzędowy taniec z chorągwią.

Następnie Lajkonik wraz ze swą świtą ruszy ulicą Kościuszki. Zatrzyma się przed siedzibą Filharmonii, gdzie wykonana kolejny taniec z chorągwią. Następnie jego pochód przejdzie ulicami Franciszkańską i Grodzką, aby około godz. 19.00 dotrzeć na Rynek Główny. Na Rynku tradycyjnie spotka się z Prezydentem Krakowa – Jackiem Majchrowskim, który wręczy Lajkonikowi należny mu haracz, by później wspólnie wznieść toast za  szczęście i pomyślność miasta i krakowian. Lajkonik w podzięce wykona taniec ze sztandarem, zwany urbem salutare – pokłon miastu.

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń