W czwartek, 25 marca, miłośników muzyki Fryderyka Chopina czeka ekscytujące wydarzenie. Na scenie Opery Krakowskiej wystąpi diva portugalskiej muzyki fado – Misia.


Fado to portugalskie pieśni miłości, rozpaczy i nadziei, śpiewane przy akompaniamencie gitar. Uznawane za muzykę narodową fado łączy w sobie elementy wielu kultur, z którymi przez wieki stykali się mieszkańcy Portugalii.

Misia, słynna pieśniarka, wykona w Krakowie utwory, będące połączeniem tradycyjnego portugalskiego fado z muzyką Fryderyka Chopina. Bodźcem do przygotowania projektu była młodość piosenkarki, wypełniona muzyką Chopina:

… Moja matka, katalońska tancerka specjalizująca się w muzyce klasycznej (Manuel de Falla, Isaac Albeniz, Enrique Granados itp.), często słuchała chopinowskich longplejów… Taki był podkład dźwiękowy mojego dzieciństwa, spędzonego w Porto, na północy Portugalii. I odtąd Chopin zawsze ze mną był. Romantyczny i ponadczasowy… Taki polski i taki uniwersalny… A czasem nawet, tak troszeczkę, mój własny… Nasze spotkanie z Chopinem zainspirowany jest radością i cierpieniem, rajem i piekłem … I emocjonalną wolnością, którą wyczuwam w jego muzyce. Uduchowienie i mroczność jego muzyki nie przestaje oczarowywać muzyków z Buenos Aires, Salvador da Bahia, Neapolu czy Lizbony, a jego przykład daje nam chęć i siłę do tego fascynującego przedsięwzięcia, jakże różnego od klasycznej interpretacji jego dzieł.

Kompozytorem utworów jest argentyński pianista Daniel Shvetz. Misi towarzyszyć będą: Belg Geoffrey Burton (pierwszy gitarzysta Iggy Popa) oraz portugalski skrzypek i kompozytor Luis Cunha. Oprawę wizualną widowiska zapewni Nives Widauer.

Koncert zorganizowano w ramach projektu „Our Chopin Affair” ( „Nasze spotkanie z Chopinem”), przygotowanego w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin F. Chopina.

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń