W dniu wczorajszym rzeźba „L’Homme qui marche I”, czyli „Idący człowiek I” wykonana przez Alberto Giacomettiego (1901-1966) stała się najdroższym w historii zakupionym na aukcji dziełem sztuki. Jest to odlana z brązu rzeźba uznawana za jedną z najważniejszych prac szwajcarskiego artysty i dzieło symboliczne dla XX-wiecznej sztuki, reprezentujące najważniejsze nurty: futuryzm, surrealizm, kubizm.

Aukcja dzieła odbyła się w Londynie. Dom aukcyjny Sotheby’s zakładał, że uzyska za nią cenę około 12-18 milionów funtów. Okazało się jednak, że zainteresowanie rzeźbą znacznie przekroczyło oczekiwania, a nowy nabywca zapłacił za nią 65 milionów funtów (czyli 104,3 miliony dolarów).

Wartościowa sztuka

Tymczasem w Krakowie 5 lutego otwarta zostanie wystawa prac Ignacego Czwartosa pt. Malarz typowo polski. Już sam tytuł wskazuje na tematykę prac, inspirowanych polskim pejzażem, przedstawianym w sposób ironiczny, mglisty i zgaszony. Jak mówi sam autor obraz jest dla niego

„przepustką, medium łączącym oba światy” – aktualny i ten po śmierci. Należy mieć nadzieję, że i on osiągnie w przyszłości sukces podobny do A. Giacomettiego. Aby to ocenić warto wybrać się na wernisaż do galerii ‘Otwarta Pracownia’ już w piątek.

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń